ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Δύο μετάλλια η Ελλάδα της 2η μέρα του ευρωπαϊκού

Σαφώς καλύτερη ήταν για την ελληνική αποστολή η δεύτερη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος τάε κβον ντο εφήβων – νεανίδων που διεξάγεται στη Λάρνακα της Κύπρου, αφού κερδίσαμε δύο μετάλλια.

Ο Επαμεινώνδας Τριανταφύλλου χάρισε το αργυρό μετάλλιο στην ελληνική αποστολή αφού νίκησε αγωνιζόμενος στην κατηγορία των 48 κιλών κατά σειρά τους Κανολιάν Καρίμοφ από Αζερμπαϊτζάν (9-7), το Γάλλο Τέο Λουσιέν (14-6) και το Ρώσο Ντανίλ Κουβάλοφ (2-0). Στον τελικό, ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε από τον Ρώσο Ζιγιαντίν Ιμπραγκίμοφ 40-20.
Στην κατηγορία των 55 κιλών των νεανίδων, η Φανή Τζέλη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο κερδίζοντας κατά σειρά την Κύπρια Μαρία Αντωνίου (25-5), την Κροάτισαα Πέτρα Μισκούλιν (11-1) και την Ρωσίδα Γιαβντίγκα Ντμιτρίεβα Μπακάνσκαγια (12-11).