ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Διπλό ο Αερώπος στις Συκιές

Σε μία αναμέτρηση που ήταν ντέρμπι μέχρι και το 50ό λεπτό, ο Αερωπός κατάφερε να νικήσει το Φοίβο στις Συκιές 29-26 για τη 12η αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ.

Από το 10ο λεπτό της αναμέτρησης και μετά, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο 15-15. Στην επανάληψη ο Αερωπός κατάφερε να διατηρεί ένα προβάδισμα ενός τέρματος μέχρι και το 48′ (22-23). Ο Φώτης Μισαηλίδης (φωτογραφία) με δύο κρίσιμα γκολ ανέβασε τη διαφορά στο +3 για τον Αερωπό, ενώ δύο ακόμη γκολ από τους Κράλλη και Κεσίδη έκαναν το 23-27 στο 56:45 γέρνοντας ανεπιστρεπτί την πλαστιγγα υπέρ του Αερωπού, που στο δεύτερο μέρος πήρε καθοριστικές επεμβάσεις και από τον Μπάρμπα. Για τους γηπεδούχους στοίχισε το γεγονός ότι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις υπεραριθμίες τους στο δεύτερο τριαντάλεπτο.
Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-5, 9-8, 10-10, 12-12, 15-15 (ημχ), 16-18, 19-19, 21-22, 22-23, 23-26, 26-29.
Φοίβος (Τσολάκος): Δεληζάνος 1, Μέτσης 7, Τσιντίδης, Μανωλούδης 2, Πάτσιας, Παπαγεωργίου, Μπόσκος 5, Μεγγίδης, Γιαγκούλας, Μήγγας 2, Σιγγιρίδης 1, Μαρκατάτος, Γρηγοριάδης, Αθανασιάδης 3, Δέσπος 1, Πατραμάνης.
Αερωπός (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π., Μαυροδουλάκης, Τζουβάρας Φ., Κράλλης 3, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 8, Γάτσης, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 8, Κεσίδης 5, Κυριάκου 4, Μισυρλίδης, Λιόφης. Λάππας.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν. Δίλεπτα: 3-7. Πέναλτι: 2/2 – 0/0