Διπλό όριο και στα 50χλμ!

Δεύτερο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πεκίνου τσέκαρε ο φοβερός Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στο ευρωπαϊκό κύπελλο βάδην που έγινε στη Μούρθια της Ισπανίας.

της Ελεονώρας Ρωσιάδου

Ο Έλληνας πρωταθλητής του βάδην κηνυγούσε μία επίδοση κάτω από τα 4:00.00 που θα τον έστελνε στις δύο μεγαλύτερες διοργανώσεις. και τελικά τα κατάφερε. Με χρόνο 3:51.33 κατέλαβε την 7η θέση πλέον μπορεί να απολαμβάνει το επίτευγμα του.
Τα περάσματα του Παπαμιχαήλ ανά πέντε χιλιόμετρα ήταν: 23:39 (14ος), 23:11 (13ος), 23:00 (12ος), 22:47 (12ος), 22:54 (12ος), 23:00 (11ος), 22:58 (9ος), 22:57 (9ος), 23:20 (7ος), 23:48 (7ος).
Νικητής του αγώνα ήταν ο Ρώσος Μιχαΐλ Ριζόφ με 3:43.32., αφήνοντας δεύτερο το συμπατριώτη του, Ιβάν Νοσκόφ με 3:43.57 και τρίτο τον Ιταλό Μάρκο Ντε Λούκα με 3:46.21.
3:49.56
Να σημειωθεί ότι με μόλις δύο αγώνες (Λουγκάνο και Μούρθια) ο Παπαμιχαήλ έπιασε τα όρια και στα δυο αγωνίσματα του βάδην τόσο για το Πεκίνο όσο και για το Ρίο.