ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Διπλό στη Θεσσαλονίκη για τον Ολυμπιακό και αγκαλιά με την πρωτιά

Σπουδαία νίκη με 24-19 σημείωσε ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη επί του ΠΑΟΚ για την 20ή αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ και βρίσκεται πλέον αγκαλιά με την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Ο φιλοξενούμενος ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση με διάθεση να επιβάλει το ρυθμό του, γεγονός που κατάφερε αφού με τη συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 4-1. Στο 16:20, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 5-7 με το τρίτο εύστοχο πέναλτι του Καραγκιοζόπουλου, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με τέσσερα διαδοχικά τέρματα για το 11-5. Με το Δημήτρη Τζηρά να συμπληρώνει «καρέ» τερμάτων οκι ερυθρόλευκοι διεύρυναν στο 7-0 το σερί του εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +7 για το 12-5 στα 22:40. Περίπου 10 λεπτά (25:04) από το τελευταίο του τέρμα και ενώ ο Ολυμπιακός αγωνιζόταν με δυο παίκτες λιγότερους (λόγω δίλεπτων αποβολών των Κανδύλα, Καραμπουρνιώτη), ο ΠΑΟΚ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Κωστακίδη να μειώνει σε 6-12, τον Κοτανίδη σε 7-12 (25:57) και τον Αραμπατζή σε 8-12 (26:30). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με το εξαιρετικό τέρμα του Λέμος ο οποίος επανέφερε τη διαφορά στα 5 τέρματα για το 8-13 (27:30). Στη συνέχεια αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία για να κλείσει το ημίχρονο με αυτό το σκορ ύστερα από απόκρουση πέναλτι του Άρσιτς στην εκτέλεση του Καραγκιοζόπουλου.
Με την ίδια αποφασιστικότητα μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ημίχρονο, τρέχοντας ένα επιμέρους 4-1 στο πρώτα 9 λεπτά χάρη στο οποίο η διαφορά έπιασε τη μέγιστη, μέχρι εκείνο το σημείο τιμή της, για το 17-9 (39:00). Οι Πειραιώτες δεν κατέβασαν στροφές, παρά τις αλλαγές του Γιώργου Ζαραβίνα, διατήρησαν το +8 (18-10) στο 41:00 και προηγήθηκαν και με +10 με τον Τζηρά να γράφει το 22-12 στο 49’. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την εξαιρετική εμφάνιση και έφτασαν με χαρακτηριστική ευκολία στην τελική επικράτηση με 24-19.
Πλέον η προσοχή των ερυθρόλευκων στρέφεται στον τελικό του κυπέλλου με αντίπαλο την ΑΕΚ, που θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο (16/3, 17:00) στην Πάτρα, με στόχο τη διατήρηση του τίτλου που κατέκτησαν για πρώτη φορά πέρσι.
ΠΑΟΚ: (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης 1, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 3, Καραγκιοζόπουλος 5, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης 1, Αποστόλου 1, Πετρίδης, Νικολαΐδης 1, Κωστακίδης 1, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Ελοζιέουα, Κυπραίος 1, Δελιάς, Γιόσμου 3.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 3, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 4, Ρέινα 1, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 2, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς 1, Αραπακόπουλος 1, Τσίλης 3.