«Διπλό» στο Μαρκόπουλο για την Ηλιούπολη

Με τη νίκη της Ηλιούπολης μέσα στο Μαρκόπουλο, ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ των γυανικών με τη ομάδα του Γυμναστικού να επικρατεί στο τάι μπρέικ.

Το Μαρκόπουλο μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και ήταν μπροστά στο σκορ (8-6, 16-11) από την αρχή. Τακτικό σερβίς και επιθετικές λύσεις με αιχμή του δόρατος την Εσντέλ ήταν τα χαρακτηριστικά της επικράτησης για το 1-0 σετ με 25-17.
Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με την Ηλιούπολη να ανεβαίνει στην επίθεση και να πιέζει το Μαρκόπουλο. Οι φιλοξενούμενες πήγαν με +5 (11-16) στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ για να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ με 21-25.
Η ισοφάριση έδωσε ψυχολογία στην Ηλιούπολη που μπήκε καλύτερα και στο τρίτο σετ. Με άσο της Μπανίκα η διαφορά «άνοιξε» 9-15 και το β’ τεχνικό τάιμ άουτ έκλεισε στο +7 (9-16). Το Μαρκόπουλο έκανε τη δική του αντεπίθεση και έφτασε με την Εσντέλ στο 19-19 αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης και δυο χαμένες επιθέσεις (22-23, 22-24) έδωσαν την ευκαιρία στην Ηλιούπολη να περάσει μπροστά και να τελειώσει το σετ με 22-25 (1-2 σετ).
Οι γηπεδούχες αποφασισμένες στο τέταρτο σετ πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 16-14 (β’τεχνικό τάιμ άουτ) και έκτοτε με σωστές επιλογές επέστρεψαν στο ματς. Εσντέλ (23-20), άσος της Βαρουδακη (24-20) και ένα μπλοκ της Δικαιούλια (25-20) ήταν αρκετά για να στείλουν στο τάι μπρέικ το ματς.
Εκεί, το ξεκίνημα ήταν νευρικό και για τις δυο ομάδες που συμβάδιζαν μέχρι το 4-4. Η Ηλιούπολη με την Γκλιγκόροβιτς να πιέζει από το σερβίς έφτασε στο +3 (4-7), διαφορά που δεν ανατράπηκε (5-10, 8-13) με το τελικό 9-15 να γράφεται υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Τα σετ 25-17, 21-25, 22-25, 25-20, 9-15
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια 10 (6/20 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Λιάγκη 2 (1/9 επ., 1 άσο, 59% υπ. – 53% άριστες), Πατεράκη 11 (5/10 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Σαΐνι 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Εστνέλ 37 (33/75 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βαρουδάκη 10 (7/23 επ., 3 άσοι, 80% υπ. – 50% άριστες), Κοκκίου -λ (67% υπ. – 48% άριστες) / Καρακάση, Αλεξάκου 6 (4/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 58% άριστες), Τσιάκουλα 1 (1 μπλοκ), Σιρίνινα, Νικολογιάννη 1 (1/6 επ.).

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Μαρκοπούλου 7 (3/8 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιοβάνη 17 (14/42 επ., 3 μπλοκ), Μπανίκα 16 (13/38 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 14% άριστες), Μαλουσάρη 10 (7/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βούκοβιτς 12 (9/40 επ., 1 άσο, 47% υπ. – 31% άριστες), Αργυροπούλου -λ (50% υπ. – 18% άριστες) / Ευθυμιοπούλου, Βέλλιου.