ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Διπλό του Δούκα επί της ΑΕΚ!

Πολύ σπουδαία νίκη σημείωσε ο Δούκας στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 6η αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ, καθώς επικράτησε στην έδρα της ΑΕΚ 27-24.

Η γηπεδούχος ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση με τον Δούκα να αποκτάει μια διαφορά τριών γκολ (4-7). Ο Νίκος Γραμματικός, προσπάθησε με αλλαγές να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του και προς στιγμή τα κατάφερε αφού έκανε το 6-10 με σερί 4-0, 10-10. Το ημίχρονο έκλεισε 12-13 υπέρ του Δούκα και η επανάληψη αναμένονταν συναρπαστική.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος μπήκε καλύτερα απ’ το πρώτο, παρότι ο Δούκας απέκτησε μια διαφορά δυο τερμάτων με το σκορ στο 13-15, αφού κατάφερε πάλι να το γυρίσει και να περάσει μπροστά 16-15. Σε εκείνο το σημείο ο Δούκας αντέδρασε και κατάφερε να αποκτήσει διαφορά πέντε γκολ, με τους παίκτες της ΑΕΚ γύρω στο 20ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου να παθαίνουν μπλακ άουτ, κάτι που ο Δούκας το εκμεταλλεύτηκε και δημιούργησε το 20-25 σκορ. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μειώσουν στο σκορ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα με το τελικό σκορ να είναι 27-24 υπέρ των φιλοξενούμενων.
Τα πεντάλεπτα 1-2, 3-4, 4-7, 6-10, 10-11, 12-13 (ημχ.), 14-15, 16-16, 17-18, 19-21, 19-23, 24-27
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός) Νικολαΐδης Χ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 7, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης Π. 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 4, Δομπρής, Βαμβακάς 3, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 2, Αλικάκος.
ΑΣΕΔ (Κώστας Μπούνας) Μωραϊτης 5, Τόμπρος, Παπαπούλιος, Γκέρτσος 2, Νομικός, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς 3, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος 5, Ζιβούλοβιτς 3, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 4, Ζαφειράκης, Κεδέρης 2, Κολλύρης.
Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 2/2-3/3