ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Διπλό του ΠΑΟΚ στην Μίκρα

O ΠΑΟΚ επέστρεψε στην παλιά του έδρα ως… φιλοξενούμενος και επικράτησε επί της ΑΕΣΧ Πυλαίας 29-24 για τη 15η αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν αρκετά δυνατό, καθώς καιο οι δύο ομάδες έτρεξαν αρκετά, ενώ υπήρξαν και αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα. Με τον Λοΐζο να… κατεβάζει ρολά και τον ΠΑΟΚ να βγάζει πολλούς αιφνιδιασμούς, το σκορ ήταν 5-8, υπέρ του Δικεφάλου στο 15ο λεπτό. Στην συνέχεια ο Δικέφαλος ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με 9-13 στο 26’, ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ανέβασε την διαφορά στα έξι γκολ (11-17) με γκολ του Νικολαΐδη.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ διατήρησε την διαφορά που απέκτησε και στο 45ο λεπτό με τους Αραμπατζή και Νικολαΐδη πρωταγωνιστές, προηγήθηκε με 17-22. Η Πυλαία με κάποια μικρά ξεσπάσματα προσπαθούσε να φτάσει τους «ασπρόμαυρους» και δύο λεπτά πριν την λήξη μείωσε στα τρία γκολ (24-27) όμως ο Δικέφαλος διατήρησε την ψυχραιμία του και πήρε τη νίκη με 24-29.
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 5-8, 7-11, 9-12, 11-17 (ημχ.) 13-19, 14-21, 17-22, 20-24, 21-26-24-29
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Καραπαναγιωτίδης, Γιαννακίδης, Καλόμοιρος 7, Παπαγεωργίου 1, Αντωνιάδης, Καβουσανάκης 1, Ελέτα 2, Μπάτζιος, Αποστολίδης 2, Τσαναξίδης 4, Ζαφείρης 2, Ανανιάδης 1, Ορφανουδάκης, Ψωμανθιανός. Κουκμίσης 4, Αλατσατιανός.
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Δέλιας, Λοΐζος, Κοτανίδης, Ελεζούα, Νικολαΐδης 1, Γιόσμου, Πετρίδης, Παλάσκας 6, Καραγκιοζόπολος 3, Κωστακίδης 2, Μαστορογιάννης 1, Κοκώνης 4, Κυπραίος 5, Αποστόλου, Τσεσμετζίδης 1, Αραμπατζής 6.
Δίλεπτα: 7-4 , Πέναλτι: 2/2-3/3

Σημαντική νίκη του Άρη Νίκαιας
Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Δημήτρη Μελετάκο (8 γκολ), Παναγιώτη Αθανασίου (6 γκολ) και θετικότατους τους Στέλιο Ασβεστά (4 γκολ) και Αλέξανδρο Χαραλάμπους (4 γκολ) ο Άρης Νίκαιας επικράτησε 26-23 του Φιλίππου Βέροιας.
Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, αλλά κατάφεραν να ξεφύγουν στο διάστημα 28-35, όταν μετέτρεψαν το 11 σε 20-14 με επιμέρους σκορ 9-3!
Ο Φίλιππος που είχε κορυφαίο τον Αποστολίδη με 8 γκολ κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν μείωσε με τον Τσαμουρίδη 23-22 στο 56’ με σερί 4-0 (23-18 στο 52’).
Ωστόσο ο Άρης με τον Δημήτρη Μελετάκο και τον Αθανασίου να σκοράρει δις επανέφερε την διαφορά στα τρία γκολ (25-22) και «κλείδωσε» την μεγάλη νίκη.
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-4, 6-6, 9-7, 10-10, 13-11 (ημχ.), 15-12, 18-14, 20-14, 22-17, 23-21, 26-23
ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Κουρής 2, Λαδάκης, Αθανασίου 6, Γ. Μελετάκος 1, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Δ. Μελετάκος 8, Μαλανδρένιας 2, Ασβεστάς 4, Παπαδόπουλος, Μιμίκος 1, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους 4, Βίδρας, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Πιπελίδης): Πόποβιτς, Τζίμπουλας, Παντελίδης 2, Τάσκοβιτς 1, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τσαμουρίδης 3, Τριανταφυλλίδης 2, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 8, Κουκουτσίδης 1, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 2.
Κόκκινη: 50:14 Τάσκοβιτς (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 5/5-1/1.