Δις χρυσός ο Λιβανός στο ευρωπαϊκό εφήβων ποδηλασίας πίστας

Μετά από το χρυσό που κατέκτησε την Παρασκευή στα 1000μ. ο αθλητής του Τάλου Χανίων στέφθηκε πρωταθλητής εφήβων και στο σπριντ.

του Παναγιώτη Βότση

Ο Έλληνας αθλητής εξελίσσεται σε μεγάλο ταλέντο καθώς έχει σαρώσει τα μετάλλια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Στην τελευταία μάχη για το χρυσό ο Κώστας Λιβανός νίκησε το Γερμανό Τζούλιεν Γιάγκερ, ενώ ο Ολλανδός Ντάαν Κοολ νίκησε τον συμπατριώτη του Τίμεν Βαν Λουν για να κατακτήσει το χάλκινο. Στην 17η θέση ολοκλήρωσε την παρουσία του στο αγώνισμα ο Βασίλης Μαυριγιαννάκης.

Η τελευταία ημέρα όμως δεν ήταν και η καλύτερη για το σύνολο της ελληνικής αποστολής αφού ο Πάνος Καρατσιβής που κέρδισε την Παρασκευή αργυρό μετάλλιο στο elimination race είχε ένα σοβαρό ατύχημα στον τελικό του όμνιουμ. Το άσχημο συμβάν έγινε στον αγώνα πόντων, στο οποίο ήταν μπροστά με άλλους 2 αθλητές. Ο Ρώσος προπονητής έκανε μία απαγορευτική υπόδειξη στον αθλητή του πριν από το 4ο σπριντ με αποτέλεσμα να υποστεί σοβαρή πτώση ο Έλληνας που έχριζε μεταφοράς στο νοσοκομείο της Γάνδης. Ο Ρώσος αθλητής στη συνέχεια αποβλήθηκε από τον αγώνα. Ευτυχώς ο τραυματισμός αποδείχθηκε ότι δεν ήταν σοβαρός, σύμφωνα με τον ίδιο τον Καρατσιβή.