ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Δύσκολη μέρα στο Γουέιμουθ

Ψηλά παραμένουν οι Μάντης-Καγιαλής στα 470 στο παγκόσμιο κύπελλο του Γουέιμουθ, μετά τη δεύτερη μέρα της διοργάνωσης. Δύσκολη μέρα είχαν ο Μιτάκης στα Finn και οι Μπεκατώρου-Μπενάκης στα Nacra 17.

του Άκη Ιωακείμογλου

Κάνοντας μία καλή και μία κακή ιστιοδρομία στη δεύτερη μέρα του παγκοσμίου κυπέλλου του Γουέιμουθ, ο Παναγιώτης Μάντης και ο Παύλος Καγιαλής έπεσαν στην τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης, παραμένοντας όμως ψηλά. Στην τρίτη κούρσα ήταν 24οι, βαθμολογία που ακύρωσαν και στην τέταρτη ιστιοδρομία τερμάτισαν 6οι. Στα Finn ο Γιάννης Μιτάκης κατετάγη 16ος στην πρώτη σημερινή κούρσα, ενώ ακυρώθηκε στην επόμενη για πρόωρη εκκίνηση και βρίσκεται πλέον στην 20η θέση της γενικής. Στα Nacra 17 η Σοφία Μπεκατώρου με τον Δημήτρη Μπενάκη είχαν επίσης μία ακύρωση λόγω πρόωρης εκκίνησης στην τρίτη και τελευταία σημερινή ιστιοδρομία. Στις δύο προηγούμενες τερμάτισαν 24οι και 20οι, ενώ είχαν μία ακύρωση στην πρώτη χθεσινή ιστιοδρομία. «Στην πρώτη χθεσινή ιστιοδρομία κάποια σκάφη δεν περάσαμε δυο σημαδούρες (πόρτα) πριν τερματίσουμε γιατί νομίζαμε ότι τρέχουμε την κλασική διαδρομή, όπου δεν είμαστε υποχρεωμένοι να τις καβάτζαρουμε. Δυστυχώς όσοι ήμασταν μπροστά, μας ακύρωσαν ενώ κάποια σκάφη που ήταν πίσω μας τη γλύτωσαν. Επίσης κάποια σκάφη που τερμάτισαν, τους είπαν οι προπονητές πού να πάνε και ξαναπήγαν πίσω και τερμάτισαν ξανά. Γενικά ένα μπάχαλο», είπε η Σοφία Μπεκατώρου για τη χθεσινή πρώτη κούρσα, ενώ για την ως τώρα παρουσία τους στο Γουέιμουθ πρόσθεσε: «Για μας είναι απλώς προπόνηση αυτός ο αγώνας και ευτυχώς που τρέχω μαζί με τον Δημήτρη και έχω την ευκαιρία να προπονηθώ σκληρά. Οπότε δεν δίνουμε και τόσο μεγάλη σημασία».
Σε κακή μέρα βρέθηκε και ο Κύπριος Παύλος Κοντίδης στα λέιζερ. Με μία 16η και μία 25η θέση, την οποία ακύρωσε, έπεσε στην 11η θέση της γενικής.