Αποστολή Μελβούρνη: Τζόκοβιτς-Τιμ στον τελικό!

Ο Αυστριακός Ντομινίκ Τιμ νίκησε τη μονομαχία της νέας γενιάς κόντρα στο Σάσα Ζβέρεφ και είναι αυτός θα αντιμετωπίσει στο μεγάλο τελικό της Κυριακής τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Μελβούρνη Παναγιώτης Βότσης

Στο πρώτο σετ ο Αυστριακός ξεκίνησε πολύ πιο αγχωμένος σε σχέση με το Γερμανό και αυτό αποτυπώθηκε απόλυτα στο σκορ που ήταν 6-3 υπέρ του δεύτερου. Στη συνέχεια όμως ο Τιμ πήρε φόρα και δε σταμάτησε. Πήρε εύκολα το δεύτερο με μπρέικ στο κρίσιμο σημείο του 5-4 αλλά και το τρίτο με πολύ καλή εμφάνιση στους κρίσιμους πόντους του τάι μπρέικ. Στο τέταρτο και καθοριστικό σετ που επίσης κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο Τιμ πήρε πολύτιμο προβάδισμα με 3-0, στη συνέχεια όμως με δύο αβίαστα λάθη στο σερβίς του έφερε το Ζβέρεφ πιο κοντά. Ο Τιμ όμως φάνηκε αποφασισμένος να φτάσει στον τελικό και με δυνατά χτυπήματα έκανε το 6-3 και είχε 3 ευκαιρίες να πάρει το ματς. Στη δεύτερη τα κατάφερε.

Το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στα σετ λειτούργησε θετικά για τον Τιμ. Αρχικά κατάφερε να διαβάσει το σερβίς του Ζβέρεφ παίρνοντας βάθος από τη βασική γραμμή, ο οποίος παραδόξως είχε μεγάλα ποσοστά στα περάσματα στο πρώτο σερβίς. Έπειτα κατάφερε να μειώσει αισθητά τα αβίαστα λάθη και όπως ήταν αναμενόμενο να κερδίσει τις περισσότερες μάχες πάνω στο φιλέ. Φυσικά το αξιοσημείωτο ήταν το mentality που έβγαλε για δεύτερο σερί παιχνίδι όσον αφορά τα τάι μπρέικ φτάνοντας τα πέντε σερί κερδισμένα. Όσο για τον Ζβέρεφ, ήταν ένα τουρνουά στο οποίο έδειξε μεγάλη αγωνιστική ωριμότητα, όμως το δεύτερο σερβίς ήταν ένα στοιχείο που τον πλήγωσε σε κρίσιμα σημεία του ημιτελικού. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 3-6, 6-4, 7-6(3). 7-6(4).

Στον τελικό της Κυριακής ο Τιμ θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς που μετράει 7 τίτλους στα κορτ της Μελβούρνης. Όπως είπε και ο ίδιος μετά τον αγώνα, μετά τους δύο τελικούς στο Ρολάντ Γκαρός με το βασιλιά του χώματος Ράφα Ναδάλ, θα αντιμετωπίσει το βασιλιά της σκληρής επιφάνειας, τον Τζόκοβιτς.