ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Δυνατοί οι άνδρες στην πρεμιέρα

Η Εθνική ομάδα των ανδρών «καθάρισε» με 2-0 την Αγγλία στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων της στον 4ο γύρο του προ-Ολυμπιακού τουρνουά Continental Cup, που διεξάγεται στο Avant Garde Sports Club, στην Καρδία Θεσσαλονίκης και απέχει μία νίκη από την πρώτη θέση και την πρόκριση στον τελικό γύρο (θα διεξαχθεί τον Ιούνιο του 2016).

Την αρχή έκαναν οι Κοτσιλιάνος / Ζουπάνης που επικράτησαν των Γουίβερ / Σμιθ με 2-0 σετ (21-18, 21-16) για να ακολουθήσουν οι Νιώπας / Παπαδημητρίου, οι οποίοι μετά από εξαιρετική εμφάνιση κέρδισαν τους Σιφ / Γκρέγκορι με 2-1 σετ (21-16, 14-21, 15-9).
Σε αντίθεση με την ελληνική ομάδα, η Ελβετία τα βρήκε σκούρα με την Ουκρανία και χρειάστηκε το τάι μπρέικ του golden match για να επικρατήσει, σπαταλώντας σημαντικές δυνάμεις.
Οι Ελβετοί Γκαμπατούλερ / Γκέρσον νίκησαν τους Ντένιν / Ντενισένκο με 2-0 σετ (23-21, 21-14), αλλά οι Γκορντιέγεφ / Ιεμέλιαντσικ ισοφάρισαν σε 1-1 επικρατώντας επί των Γ. Κίσλινγκ / Στράσερ, επίσης με 2-0 σετ (21-14, 21-16) και στο τρίτο ματς οι Γκαμπατούλερ / Γκέρσον λύγισαν τους Ντένιν / Γκορντιέγεφ έπειτα από συγκλονιστική μάχη με 2-1 σετ (21-18, 18-21, 16-14).
Ελλάδα και Ελβετία αναμετρώνται το απόγευμα με τον νικητή να εξασφαλίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση και τον ηττημένο να περιμένει τον νικητή του αυριανού αγώνα Ουκρανία – Αγγλία για να διεκδικήσει την 2η θέση.
Όσον αφορά τις γυναίκες, η Φινλανδία επικράτησε πολύ εύκολα της Σκωτίας με 2-0 νίκες, ενώ η Εθνική μας (δεν έπαιξε το πρωί λόγω της αποχώρησης του Αζερμπαϊτζάν) αντιμετωπίζει αργά το απόγευμα την Σκοτία.