ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Δυο ρεκόρ αγώνων και δύο προκρίσεις σε τελικό, στο παγκόσμιο Κ23!

Εξαιρετική ήταν η 5η μέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος κωπηλασίας Κ23 στη Σαρασότα των ΗΠΑ, για τα ελληνικά κουπιά που έκανα δύο ρεκόρ αγώνων και πήραν δυο προκρίσεις σε τελικούς και μία σε ημιτελικό.

Συγκλονιστική ήταν για μια ακόμη κούρσα και η δίκωπος των κοριτσιών όπου οι Χριστίνα Μπούρμπου-Μαρία Κυρίδου ήταν οι μεγάλες νικήτριες στον ημιτελικό και πήραν με διαφορά την πρώτη θέση και την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής τερματίζοντας σε χρόνο 6.58.68 πετυχαίνοντας κι αυτές νέο ρεκόρ αγώνων καταρρίπτοντας εκείνο της Νέας Ζηλανδίας από το 2014 στο Βαρέζε με 7.02.89.

Η δεύτερη πρόκριση της ημέρας σε τελικό ήρθε από το διπλό σκιφ των γυναικών. Οι Αννέτα Κυρίδου-Δήμητρα Τσαμοπούλο έκαναν επίσης σπουδαία κούρσα και πήραν την 1η θέση στον επαναληπτικό τερματίζοντας σε 6.57.54 σφραγίζοντας έτσι κι αυτές την παρουσία τους στον μεγάλο τελικό.

Ρεκόρ αγώνων έκανε και εξαιρετικος Στέφανος Ντούσκς). Ο Γιαννιώτης κωπηλάτης πήρε την 1ηθέση στον προημιτελικό του σκιφ και κατευθείαν την πρόκριση για τον ημιτελικό του αγωνίσματος με χρόνο 6.42.97 καταρρίπτοντας ταυτόχρονα κατά περίπου 4 δευτερόλεπτα το ρεκόρ που κατείχε εδώ και 8 χρόνια, από το 2011 στο Άμστερντάμ ο Γερμανός Τρζουμπίνσκι με χρόνο 6.46.61 . Αρκετά πίσω ο δεύτερος Κιρούτα από τη Ρουμανία με 6.47.00 και τρίτος ο Αυστραλός Κένεντι με 6.52.80.Τέλος ο Χαράλαμπος Ντινενής π[ήρε την 1η θέση στον ημιτελικό Γ-Δ του σκιφ ελ βαρών με χρόνο 7.03.87 και θα αγωνιστεί στον τελικό Γ για τις θέσεις 13-18.

Ο Χαράλαμπος Ντινενής π[ήρε την 1η θέση στον ημιτελικό Γ-Δ του σκιφ ελ βαρών με χρόνο 7.03.87 και θα αγωνιστεί στον τελικό Γ για τις θέσεις 13-18.

Σήμερα οι τελικοί των δικώπων
Σήμερα έχει προγραμματιστεί να διεξαχθούν οι δυο τελικοί των δικώπων των αγοριών με τη συμμετοχή των Καλανδαρίδη-Παλαιοπάνο και των κοριτσιών με τις Μπούρμπου-Κυρίδου. Επίσης οι Γκαϊδατζής-Παπακωνσταντίνουθα πάρουν μέρος στον ημιτελικό του διπλού ελ βαρών , ο Στέφανος Ντούσκος στον ημιτελικό του σκιφ , τα αδέλφια Γραμμενιάτη στον μικρό τελικό της δικώπου άνευ ελ βαρών, και ο Χαράλαμπος Ντινενής στο τελικό Γ του σκιφ ελαφριών βαρών.