featured

Δύο στα δύο για Τσοπούλου, Μαναβή στην Μαλαίσια

Δεύτερη νίκη και απευθείας πρόκριση στο β΄γύρο των νοκ άουτ αγώνων του μονάστερου τουρνουά στη Μαλαισία για την εθνική ομάδα μπιτς βόλεϊ.

Παρόλο που πέντε ώρες νωρίτερα είχαν χρειαστεί να δώσουν μάχη 47 λεπτών μέχρι να λυγίσουν το δίδυμο από την Ιαπωνία, ενώ αδελφές Νουρς από τις ΗΠΑ είχαν εύκολο έργο επικρατώντας με 2-0 της ομάδας από την Μαλαισία, Κωνσταντίνα και Δήμητρα συνέχισαν τις εξαιρετικές τους εμφανίσεις στην Ασία, επικρατώντας με 2-0 (21-17, 21-15) μέσα σε 31 λεπτά.
Μ’ αυτή τη νίκη η Εθνική πέρασε στους «8» (που σημαίνει ότι εξασφάλισε μίνιμουμ την 5η θέση) και θα μάθει τις επόμενες ώρες το ζευγάρι από το οποίο θα προκύψει ο πιθανός της αντίπαλος στον αυριανό αγώνα.
«Κάναμε δύο πολύ καλές νίκες σήμερα απέναντι σε δυνατές και διαφορετικές ομάδες. Οι Γιαπωνέζες παίζουν ένα διαφορετικό στιλ, αργήσαμε λίγο να προσαρμοστούμε, αλλά από το δεύτερο σετ ήμασταν καλύτερες και το γυρίσαμε και με τις Αμερικανίδες παίξαμε από την αρχή καλά», είπε η Δήμητρα με την Κωνσταντίνα να συμπληρώνει: «Στο δεύτερο παιχνίδι λειτούργησε εξαιρετικά το σερβίς μας και με σταθερό side out και άμυνα το ελέγχαμε πλήρως και μπορέσαμε να κάνουμε το δύο στα δύο».
Κοινό σημείο αναφοράς στα λόγια των δύο κοριτσιών; Η αφόρηση ζέστη που επικρατεί στο Λανγκάου και κάνει τη ζωή όλων δύσκολη.