Εύκολα το 1-0 ο Ολυμπιακός

To 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Α1 πόλο των ανδρών έκανε ο Ολυμπιακός επικρατώντας επί του ΠΑΟΚ 16-6 δίχως να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα.

Οι ερυθρόλευκοι χρειάζονται πλέον μια νίκη για να περάσουν στον τελικό του πρωταθλήματος, την ερχόμενη Παρασκευή στο Εθικό κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου αγωνίστηκε χωρίς τους Μλάνταν Γιάνοβιτς και Άλμπερτ Εσπανιόλ.
Στο σημερινό παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-1, αλλά με γκολ των Αργυρόπουλου και Γενηδουνιά ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-1 στο φινάλε της 1ης περιόδου. Με το ίδιο επιμέρους σκορ ολοκληρώθηκε η 2η περίοδος με τον Θρύλο να πηγαίνει μπροστά στο σκορ με 4-2 στην ανάπαυλα χάρη στα τέρματα του Γεννηδουνιά και του Μυλωνάκη στην κόντρα. Στο 3ο οκτάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές και με το επιμέρους 7-1, διεύρυναν το προβάδισμα τους φτάνοντας στο 11-3. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στο τελικό 16-6.
Οκτάλεπτα 2-1, 2-1, 7-1, 5-3
Ολυμπιακός (Βλάχος) Μυλωνάκης 3, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 1, Ντόσκας 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 3, Αργυρόπουλος 1, Πρέκας 3.
ΠΑΟΚ (Βέργος) Σαρησάββας 1, Ζάτοβιτς 1, Νικολαΐδης 2, Μουρατίδης 1, Τσολακούδης 1.