Εύκολες νίκες Εθνικός και ΝΕ Πατρών

Mε εύκολες νίκες προχώρησαν ο Εθνικός και η ΝΕ Πατρών στη δεύτερη αγωνιστική της τρίτης φάσης του πρωταθλήματος πόλο των γυναικών.

Η ομάδα του Εθνικού επικράτησε 12-5 επί του ΝΟ Ρεθυμνου, αν και στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτριες του ΝΟ Ρεθύμνου έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο οκτάλεπτο, ενώ το ημίχρονο βρήκε τις Κρητικές μπροστά στο σκορ με 5-4. Ωστόσο, ο Εθνικός από το τρίτο οκτάλεπτο και μετά έκανε ένα εξαιρετικό σερί, πέτυχε οκτώ γκολ δίχως να δεχθεί ούτε ένα και έφτασε σε μια σημαντική επικράτηση, κατακτώντας και τους πρώτους του τρεις βαθμούς.
Οκτάλεπτα 2-3, 2-2, 5-0, 3-0
ΕΘΝΙΚΟΣ (Βαμβακάρης) Σ. Δουρέκα, Καλαργυρού 2, Α. Δουρέκα, Βάσιλα 1, Μουταφιάν 4, Μπίσμπα, Λογοθέτη, Αποστολίδου, Φραγκιουδάκη 1, Γκουζούλα, Νιαρχάκου 3, Τζούρκα, Κατσιμπρή 1, Χατζηκυριακάκη.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Φιτσανάκης) Κυριακάκη, Σαφέτη 1, Μαλλιαρού, Μ. Καριπίδου, Συριανόγλου, Γαγάνη, Στρατιδάκη 1, Πέττα, Φαρμάκη, Πατσαχάκη, Κυριακάκη, Η. Καριπίδου 3.

Χωρίς πρόνλημα η ΝΕ Πατρών
Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, η ΝΕ Πατρών πήρε την πρώτη της νίκη στην τρίτη φάση του πρωταθλήματος επικρατώντας 16-5 επί του Τρίτωνα Αμαρουσίου. Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου προηγήθηκε με 5-0, παίρνοντας ένα σημαντικότατο προβάδισμα για τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε στα επτά τέρματα (9-2) και από εκεί και έπειτα το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.
Οκτάλεπτα 5-0, 4-2, 3-3, 4-0
ΝΕ Πατρών (Μπιτσάκος) Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη 2, Ε. Τσιμάρα 4, Μ. Μπαλάτσα 1, Μ. Μανέτα, Σ. Μανέτα 2, Ν. Μπαλάτσα, Λυκοθανάση 1, Μοίραλη 2, Μπιτσάκου 2, Κουτέλη 1, Σολανάκη, Β. Μανέτα, Πετάση 1
Τρίτων Αμαρουσίου (Γαρελίδης) Λάζαρη, Σαμαρά 1, Ανδρή, Κούζουνα, Παντελίδου, Αποστόλου, Παλαιοδήμου, Καλογερά, Μαλλιαρού 1, Αργυρού 1, Παπαδάκη 2, Λίβα.