ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό

Συνεχίζει την αήττητη πορεία της η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού που επικράτησε 39-21 επί του Αερωπού στην αναμέτρηση που έκλεισε την 19η αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και παρά το γεγονός ότι ο Γιώργος Ζαραβίνας άνοιξε το ροτέϊσον δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους Τσακνή, Χάλαρη, Στούμπη, Λιάπη, Παπαδόπουλο, ήταν καταιγιστικός. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν πολύ υψηλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο αποκτώντας μεγάλες διαφορές και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (11-1) τρέχοντας ένα σερί 10-0 από το 1-1. Στο 12:36, ο Ολυμπιακός δέχθηκε το δεύτερο μόλις γκολ με τον Αερωπό να μειώνει σε 11-2. Με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου ο Ολυμπιακός έφτασε στο 15-5 για να κλείσει το ημίχρονο με το ευρύ 21-9 και τον Τάσο Τσακνή να έχει πραγματοποιήσει στο διάστημα αυτό 14 επεμβάσεις!
Στην επανάληψη διατηρήθηκε η ίδια εικόνα με τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο και το προβάδισμα με μεγάλες διαφορες. Στο 44’ οι ερυθρόλευκοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 25-10 στο 50’ με 32-17. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά την εξέλιξη του ματς με τον Θρύλο να εκτοξεύει τη διαφορά μέχρι και στα 19 τέρματα, 38-19, 3 λεπτά πριν το φινάλε και να φτάνει με χαρακτηριστική άνεση στο τελικό 39-21!
Τα πεντάλεπτα 3-1, 2-1, 11-3, 16-5, 18-6, 21-9 (ημχ.), 26-10, 28-12, 31-15, 32-17, 35-18, 39-21
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας) Τσακνής, Κωστακίδης, Κρητικός 9, Πετρίσεβιτς 4, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς, Στούμπης 3, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Σανίκης 7, Παπαδιονυσίου 4, Λιάπης 3, Λιόλιος, Χάλαρης 4.
ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης) Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 2, Μαυρόπουλος, Φ. Τζουβάρας 9, Δημάκης 4, Βαφείδης 1, Γάτσης 1, Κυριμλίδης, Κυριακού 2, Λιόφης 2, Αρβανιτίδης, Τριανταφύλλου.
Δίλεπτα: 0-2, Πέναλτι: 1/1-1/1.