Εφτάψυχη η Κηφισιά

Εφτάψυχη η Κηφισιά, κατάφερε να κρατήσει με απίθανο τρόπο το προβάδισμα της έδρας επικρατώντας με 3-2 του Φοίνικα Σύρου στο Ζηρίνειο.

Οι γηπεδούχοι που είδαν τον Γιοβάνοβιτς να παίζει μετά από δέκα ημέρες αποχής, έχασαν στο πρώτο σετ τον Χριστοφιδέλη, αλλά προηγήθηκαν με 1-0 και 2-1 και παρόλο που έχασαν σημαντική ευκαιρία στο δ’ σετ (προηγήθηκαν με 22-19) και βρέθηκαν να χάνουν με 5-8 στο τάι μπρέικ δεν το έβαλαν κάτω.
Εκεί η Κηφισιά περιόρισε τα λάθη, τα οποία έκαναν οι φιλοξενούμενοι για να γίνει το σκορ 11-9 και στο 11-10 ο Ντόκιτς αντί να κάνει πάσα με μανσέτα, προσπάθησε να πασάρει με τα δάχτυλα και ορθώς χρεώθηκε με πιαστό για το 12-10 για να φτάσει η Κηφισιά στο 14-11 με μπλοκ του Μπίσετ και να κλείσει οτ ματς με επίθεση του Γιοβάνοβιτς.
Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί την Παρασκευή (20:30) στο Ζηρίνειο.

Τα σετ 25-22, 20-25, 25-19, 23-25, 15-12
ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης) Νικολάκης 1 (άσσος), Χριστοφιδέλης 1 (1/2 επ), Μπίσετ 12 (8/13 επ, 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 13 (8/14 επ, 5 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 18 (16/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -54% άριστες), Γιοβάνοβιτς 26 (24/46 επ, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 47% υπ -33% άριστες), Κάπελλας, Κόβαλτσουκ 7 (5/13 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ -33% άριστες)
Φοίνικας Σύρου (Νίκολιτς) Χαραλαμπίδης 6 (3/8επ, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 12 (10/15 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 8 (4/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κάλντγουελ 17 (16/34 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ -50% άριστες), Ντόκιτς 16 (14/41 επ, 2 άσσοι, Παπαδόπουλος 15 (15/24 επ, 55% υπ -41% άριστες) / Ζήσης (λ, 64% υπ -36% άριστες), Ηλίας, Λάππας 1 (1/2 επ), Ανδρεάδης 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ)