Connect with us

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Εισιτήριο για Μπακού

Published

on

Ο Νίκος Σοφιανίδης κατάφερε στα «Αλεξάνδρεια» να πιάσει το όριο στα 100μ. ύπτιο για το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων στο Μπακού.

του Άκη Ιωακείμογλου
[email protected]

Στην τελευταία ημέρα του μίτινγκ «Αλεξάνδρεια» στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης ο Νίκος Σοφιανίδης κατάφερε να πιάσε το όριο στα 100μ. ύπτιο για το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων στο Μπακού. Ο κολυμβητής του ΠΑΟΚ έκανε χρόνο 56.55, πιάνοντας άνετα το όριο που είναι 56.80. Αυτή ήταν και η επίδοση που ξεχώρισε περισσότερο από κάθε άλλη στη διοργάνωση, ενώ αξιοσημείωτο ήταν το 27.36 της Κριστέλ Βουρνά στα 50μ. πεταλούδα και το 2:17.08 του Δημήτρη Κουλούρη στα 200μ. πρόσθιο. «Όλα πήγαν πολύ καλά. Ήταν μία αναβαθμισμένη διοργάνωση και η συμμετοχή του ΠΑΟΚ στο οργανωτικό κομμάτι έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο», τόνισε ο ομοσπονδιακός προπονητής, Βαγγέλης Βούλτσος.

Οι νικητές των σημερινών τελικών
100μ. ελεύθερο (Γ)
01. Δέσποινα Μαρκαντέ (Άρης) 59.08
02. Χρυσούλα Καραμάνου (ΚΟΠΙ) 59.38
03. Φιλιώ Ραυτοπούλου (Ηρακλής) 59.90

100μ. ελεύθερο (Α)
01. Οδυσσέας Μελαδίνης (Π. Φάληρο) 52.13
02. Φώτης Μυλωνάς (Άρης) 52.78
03. Γιώργος Κοτζαμπάσης (ΠΑΟΚ) 53.71

50μ. πρόσθιο (Γ)
01. Χριστίνα Παπανικολάου (Ηρακλής) 35.32
02. Ιλίνα Γιόζοβα (Βουλγαρία) 35.39
03. Πετρούλα Δινινάκη (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 35.82

50μ. πρόσθιο (Α)
01. Δημήτρης Κουλούρης (Γλαύκος) 29.94
02. Γιάννης Κουζής (Μακεδονικός) 30.58
03. Ματέι Ρεζάσκι (Βουλγαρία) 30.62

100μ. ύπτιο (Γ)
01. Ασπασία Πετραδάκη (Άρης) 1:05.00
02. Ειρήνη Μπράμου (Γλαύκος) 1:05.87
03. Πέτρα Μπόρος (Νεάπολη) 1:06.27

100μ. ύπτιο (Α)
01. Νίκος Σοφιανίδης (ΠΑΟΚ) 56.55
02. Ανάργυρος Τυλιγαδάς (Γλαύκος) 1:00.16
03. Ηλίας Θεοδωρίδης (ΠΑΟΚ) 1:00.48

200μ. πεταλούδα (Γ)
01. Δήμητρα Τζιώρα (Μακεδονικός) 2:24.84
02. Μαρία Πρασσά (ΟΦΘ) 2:26.50
03. Γεωργία Χρυσανθακοπούλου (ΚΑΟ Θερμαϊκός) 2:29.59

200μ. πεταλούδα (Α)
01. Νίκολα Ντιμίτροφ (Βουλγαρία) 2:05.84
02. Κωνσταντίνος Μουρατίδης (ΧΑΝΘ) 2:10.48
03. Καλογιάν Νικόλοφ (Βουλγαρία) 2:10.55

400μ. ελεύθερο (Γ)
01. Παρασκευή Κρητικού (Ηρακλής) 4:29.37
02. Ελισάβετ Μαρμαρά (ΠΑΟΚ) 4:33.70
03. Ράγια Αντόνοβα (Πιρίν) 4:34.69

400μ. ελεύθερο (Α)
01. Ντίμιταρ Ατανάσοφ (Βουλγαρία) 4:13.05
02. Πέταρ Μποζίλοφ (Βουλγαρία) 4:15.56
03. Ντίμιταρ Μανόλφ (Βουλγαρία) 4:16.12

200μ. πρόσθιο (Γ)
01. Αλεξάνδρα Γεωργιάδου (Μακεδονικός) 2:43.49
02. Ιλίνα Γιόζοβα (Βουλγαρία) 2:45.03
03. Βενέλινα Μίνεβα (Βουλγαρία) 2:48.99

200μ. πρόσθιο (Α)
01. Δημήτρης Κουλούρης (Γλαύκος) 2:17.08
02. Παναγιώτης Χιώτης (Π. Φάληρο) 2:17.66
03. Χρήστος Μουζάς (Περιστέρι) 2:21.15

50μ. πεταλούδα (Γ)
01. Κριστέλ Βουρνά (Εθνικός) 27.36
02. Σωτηρία Νεοφύτου (ΠΑΟΚ) 28.86
03. Κωνσταντίνα Δημούλη (ΧΑΝΘ) 29.46

50μ. πεταλούδα (Α)
01. Χρήστος Παπαδόπουλος (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης) 25.68
02. Νίκος Παναγόπουλος (Δελφίνια Περιστ.) 25.97
03. Γιάννης Καϊσαρλής (ΠΑΟΚ) 26.05

Advertisement

Advertisement

EDITORIAL

Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες