Έκανε το μπρέικ

Ο Παναθηναϊκός «έσπασε» την έδρα του Εθνικού στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι και πήρε το σχετικό πλεονέκτημα για τη συνέχεια της σειράς. Οι πράσινοι νίκησαν στο Παπαστράτειο με 9-6

του Άκη Ιωακείμογλου

Το 1-0 έκανε ο Παναθηναϊκός επί του Εθνικού στη μεταξύ τους σειρά των ημιτελικών αγώνων, κερδίζοντας μέσα στο Παπαστράτειο με 9-6. Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι από τους Πειραιώτες, που μάλλον επηρεάστηκαν από την έλλειψη αγώνων το τελευταίο διάστημα. Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 0-3 και 1-4 στο πρώτο οκτάλεπτο, πλεονέκτημα το οποίο ήταν αυτό που προστάτεψαν για να φτάσουν στην τελική νίκη. Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι γηπεδούχοι πλησίασαν στα δύο γκολ (2-4, 3-5) αλλά μέχρι εκεί. Στην τρίτη περίοδο οι πράσινοι έφτασαν ακόμα και στο +4 (3-7), ενώ ο Εθνικός με τραγικά ποσοστά τόσο από την περιφέρεια όσο και στον παίκτη παραπάνω έδειχνε να μην έχει καμία τύχη. Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός κράτησε τη διαφορά και έφτασε στην πρώτη νίκη. Η σειρά μεταφέρεται το Σάββατο στο Ιλίσιο και αν η ομάδα του Κώστα Λούδη κάνει το 2-0 περνάει στον τελικό του πρωταθλήματος.

Οκτάλεπτα 1-4, 2-2, 0-1, 3-2
Εθνικός (Κουντουδιός) Καρούντζος 2, Χατζηκυριακάκης 1, Μπεριστιάνος 1, Αργυρόπουλος 1, Κουτσιαλής 1
Παναθηναϊκός (Λούδης) Αφρουδάκης 2, Δερμιτζάκης 2, Γερακούδης 2, Παπαδόγκωνας 1, Σαρτζετάκης 1, Κομάντινα 1