Εκπλήξεις στο τουρνουά των ανδρών

Η πρεμιέρα του Ολυμπιακού τουρνουά ανδρών έκρυβε μία πολύ μεγάλη έκπληξη (νίκη του Καναδά επί των ΗΠΑ), ένα απρόσμενο αποτέλεσμα ως προς το τελικό σκορ (3-0 η Ιταλία τη Γαλλία) και γενικά αμφίρροπα παιχνίδια.

Οι Καναδοί, οι οποίοι πήγαν στο Ρίο με τη 2η ευκαιρία (έχασαν στο προ-Ολυμπιακό που διοργάνωσαν και προκρίθηκαν από αυτό που έγινε στην Ιαπωνία) έκαναν το τέλειο ματς κόντρα στους Αμερικάνους που ήταν απογοητευτικοί, ενώ εξίσου απογοητευτικοί ήταν και οι Γάλλοι, οι οποίοι έχασαν με κάτω τα χέρια από τους Ιταλούς.
Με νίκη ξεκίνησε η Βραζιλία, αλλά το σετ που έχασε από το Μεξικό δημιούργησε προβληματισμό, ενώ σετ έχασε κι η Ρωσία από την αποδυναμωμένη Κούβα.
Αντιθέτως η Πολωνία κέρδισε εύκολα την Αίγυπτο, ενώ νίκη που ισοδυναμεί με είσοδο στα νοκ άουτ μας πανηγύρισε η Αργεντινή κόντρα στο Ιράν.