Εκπληκτική εμφάνιση στο παγκόσμιο

H ελληνική τοξοβολία δηλώνει παρών με τη νέα γενιά των αθλητών. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού χώρου που διεξάγεται στην Άγκυρα της Τουρκίας, η ελληνική αποστολή πραγματοποιεί εκπληκτικές εμφανίσεις.

Στην κατάταξη του σύνθετου τόξου νέων ανδρών, ο Χρήστος Αερικός κατέλαβε την πρώτη θέση με την εξαιρετική επίδοση των 594 πόντων που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ όχι μόνο στην κατηγορία νέων αλλά και στην κατηγορία ανδρών. Η συνέχεια για τον Αερικό ήταν εξαιρετική αφού με τρεις συνεχόμενες νίκες κέρδισε μια θέση στον μεγάλο αυριανό (Κυριακάτικο) τελικό εξασφαλίζοντας ήδη ένα μετάλλιο για την χώρα μας. Ο αγώνας του Χρήστου θα μεταδοθεί ζωντανά αύριο (Κυριακή) στις 10.55 από το Archery TV.
Μεγάλη επίδοση και από τον Δημήτρη Λαμπράκη που κατέλαβε την 6η θέση με 583 ενώ πολύ καλή ήταν και η πρώτη εμφάνιση του Θοδωρή Οικονόμου που κατετάγη 24ος με 561 πόντους.
Στο ομαδικό η Εθνική μας κατέλαβε την δευτερη θέση στην κατάταξη με νέο πανελλήνιο ρεκόρ με 1738 πόντους και πέρασε bye στους ημιτελικούς.
Να θυμήσουμε ότι η ελληνική αποστολή έχει ταξιδέψει με δικά της έξοδα, καθώς η ομοσπονδία αμέλησε τα καθήκοντα της (διαβάστε εδώ).