ΤΡΕΞΙΜΟ

Εκπληκτικός αγώνας

Έχοντας στην εκκίνηση του κορυφαίους δρομείς του πλανήτη, φυσικό επακόλουθο είναι να έχεις και superfast μαραθώνιο με τον Ελιούντ Κίπκογκε να επικρατεί στους άνδρες , την Τιγκίστ Τουφά να σπάει την κυριαρχία της Κένυας στις γυναικές και την Πόλα Ράντγκλιφ να ολοκληρώνει τον αγώνα σε αποθέωση.

της Ελεονώρας Ρωσιάδου

Το starting list ήταν all star, όμως μόνο δύο άντεξαν στο φοβερό ρυθμό. Ο Ελιούντ Κίπκογκε και ο Γουίλσον Κίπσανγκ έδωσαν τη μεγάλη μάχη της Κένυας για την τελική επικράτηση. Ο Κίπκογκε ο οποίος εγκατέλειψε μια πετυχημένη καριέρα στο στάδιο και τα 5.000μ. (παγκόσμιος πρωταθλητής το 2003) για τον μαραθώνιο, κατάφερε να επικρατήσει επί του δύο φορές νικητή του Λονδίνου, Κίπσανγκ, όταν του ξέφυγε μόλις τα τελευταία δύο χιλιόμετρα για να τερματίσει τελικά με το εξαιρετικό 2:04.42. Δεύτερος ο περσινό νικητής, Κίπσανγκ με 2:04.47 και στην τρίτη θέση, ολοκλήρωση την κυριαρχία της Κένυας στους άνδρες, ο κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ, Ντένις Κιμέτο με 2:05.50. Πρώτος Ευρωπαίος στην 7η θέση, ο Χαβιέ Γκουέρα από τη Ισπανία με 02:09:33.
Στις γυναίκες, ο Τιγκίστ Τουφά, έσπασε την τετράχρονη κυριαρχία της Κένυας κάνοντας την έκπληξη. Ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 2:23:22. Η 28χρονη δρομέας από την Αιθιοπία, μέχρι το 35ο χιλιόμετρο ήταν μαζί με άλλες οκτώ δρομείς όταν απόφάσισε να κάνει την επίθεση της και πέντε χιλιόμετρα αργότερα (στο 40ο) να έχει αποκτήσει προβάδισμα 11 δευτερολέπτων. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Μέρι Κεϊτάνι με 2:23.40 και τρίτη ήταν Τίρφι Τσεγκαγιέ με 2:23:41. Πρώτη Ευρωπαία στην 8η θέση η Πορτογαλίδα Άνα Ντούλτσε Φέλιξ 02:25:15.
Η Πόλα Ράντκλιφ τερμάτισε κάνοντας 2:36:55.