Εκπληκτικός Τζιουμάκας παρά την ήττα της Καστελάνα

Την καλύτερη του φετινή εμφάνιση έκανε ο Γιώργος Τζιουμάκας με τη φανέλα της Καστελάνα Γκρότε, αλλά η ομάδα του γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Μόντενα.

Ο Έλληνας διαγώνιος είχε 23 πόντους με στατιστικά για όσκαρ καθώς τελείωσε το ματς με 19/29 επιθέσεις, 1 άσο, 3 μπλοκ, στο ματς όπου ο Ερβίν Ενγκαπέ έκανε την επανεμφάνιση του με την Μόντενα.
Η Βίμπο έκανε το λάθος να ισοφαρίσει σε 1-1 την Λούμπε και μετά το πλήρωσε. Ο Μεντέι έριξε στο ματς τον Σοκόλοφ (11 πόντοι με 8/10 επιθέσεις, 3 μπλοκ), ο Χουαντορένα είχε 7 άσους και το τρίτο σετ έληξε 25-10, το τέταρτο 25-12 με την Βίμπο να έχει 19% και 37% αντίστοιχα στην επίθεση και 4% στην υποδοχή!
Η Πάντοβα προηγήθηκε με 1-0 και 21-18 της Περούτζια, αλλά ο μυθικός Ποντράσιανιν (14 πόντοι με 5-6 επιθέσεις, 6 άσους, 3 μπλοκ) έφερε τα πάνω κάτω κι η ομάδα του Μπερνάρντι με σερί 1-7 ισοφάρισε σε 1-1 και μετά έκανε περίπατο
Στο Μιλάνο η τοπική ομάδα στα δύο πρώτα σετ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος, αλλά μετά το 2-0 σταμάτησε να λειτουργεί (από τα 5 μπλοκ στα άλλα τρία έπιασε ένα) κι ο Κοβάτσεβιτς οδήγησε την Τρεντίνο σε μια μεγάλη ανατροπή.
Τρελό ματς στην Πιατσέντζα, όπου η Ραβέννα προηγήθηκε με 0-2και 17-21, αλλά η τοπική ομάδα με τον γερό Φέι (21 πόντους) πήρε το γ’ σετ με 35-33, αλλά ενώ έκανε το 18-21 στο δ’ σετ 23-23, το έχασε με 24-26.
Ένα σετ ζορίστηκε η Μόντσα στην έδρα της ουραγού Σόρα και με κορυφαίο τον Χίρσχ (14/18 επιθέσεις!) νίκησε με 3-0.