Εξαιρετικές επιδόσεις στις Βρυξέλλες (video)

Ήταν ένα καταπληκτικό μίτινγκ, ο τελικός του ντάιαμοντ λιγκ των Βρυξελλών με φοβερές επιδόσεις, μέχρι και το τελευταίο αγώνισμα με έναν εκπληκτικό 18χρονο να κάνει στα 5.000μ. 12:53.98.

Φοβερή κούρσα έγινε στα 3.000μ. στιπλ των γυναικών με την Τυνήσια Χαμπίμπα Γκρίμπι να κάνει ρεκόρ Αφρικής και αγώνα, καθώς και την κορυφαία επίδοση για το 2015. Με 9:05.36 ήταν πρώτη αφήνοντας δύτερη την Κιγιένγκ με 9:10.15 και τρίτι την Ασέφα με 9:12.63. Η Ενγιαμπούρα που κατέκτησε το διαμάντι, ήταν 6η με 9:20.38.
Εξαιρετική κούρσα έγινε και στο μίλι των γυναικών, με την Κιπγιέγκον να κάνει 4:16.71 και να καταρρίπτει το ρεκόρ Αφρικής και του αγώνα, ενώ η Ολλανδέζα Σιφάν Χασάν έκανε 4:18.20 που είναι ρεκόρ Ολλανδίας. Ο Χασάν πήρε και το διαμάντι μαζεύοντας 18 βαθμούς.
Στο ύψος των γυναικών, η Μαρίγια Κούσινα συνέχισε τις εξαιρετικές της εμφανίσεις και με νέο ατομικό ρεκόρ στα 2.01μ. ήταν η νικήτρια του τελικού, αφήνοντας δεύτερη τη συμπατριώτισα της, Άνα Τσιτσέροβα με 1.97μ. και τρίτη τη νικήτρια του διαμαντιού, Ρουθ Μπεϊτία με 1.93μ.
Στη μονομαχία του ακοντισμού, ο Τέρο Πιτκαμάκι ήταν ο μεγάλος νικητής. Ο Φινλανδός με βολή στα 87.37μ. κέρδισε τον τελικό και έκλεψε το διαμάντι από τον Βίτεσλαβ Βέσελι, οποιο με 82.30μ. έμεινε εκτός τριάδας. Δεύτερος στον τελικό ήταν ο Γερμανός Ρόλερ με 86.56μ. αο τρίτος ο Γουόλκοτ με 84.03μ.
Ξεφούσκωσε ο Πιτσάρδο και ο Τέιλορ πήρε το διαμάντι. Οι δυο κορυφαίοι τριπλουνίστες, αυτή τη φορά δεν πλησίασαν τα 18μ. ωστόσο όμως ο Αμερικανός με 17.59μ. κέρδισε τον τελικό και πήρε το διαμάντι από τον Πιτσάρδο (22-20 η βαθμολογία) που έμεινε στο 17.06μ. Τρίτο ο Άνταμς με 16.97μ.
Στα 100μ. εμπόδια των γυναικών, η Χάρπερ-Νέλσον πήρε τον τελικό με 12.63 και το διαμάντι με 18 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερη την Νέλβις με 12.65 και 14 βαθμούς και τρίτη την Στόουερς με 12.76 και 12 βαθμούς.
Στην τελευταία κούρσα του ντάιαμοντ λιγκ, τα 5.000μ. των ανδρών, συνέβησαν φοβερά πράγματα. Ένας αθλητής σημείωσε εθνικό ρεκόρ (Αχμέντ – Καναδάς 13:10.00), τέσσερις πέτυχαν ατομικά ρεκόρ, επτά σημείωσαν την καλύτερη τους επίδοση για το 2015 και ο νικητής Γιομίφ Κετζέλκα με το 12:53.98 σημείωσε την κορυφαία επίδοση στον κόσμο για το 2015, κέρδισε τον αγώνα και πήρε και το διαμάντι. Δεύτερος ο Γκεμπριβέτ με 12:54.7ο και τρίτοος ο Ιγκουιντέρ με 12:59.25 (ατομικό ρεκόρ).