ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Εξαιρετική επίδοση και πάλι από τον Κορακάκη

Ο Διονύσης Κορακάκης κατάφερε για μια ακόμη φορά να πιάσει το όριο πρόκρισης για την Eθνική ομάδα σκοποβολής, στους τελευταίους τέσσερις αγώνες χάρη στο εξαιρετικό 578/600 κατακτώντας την πρώτη θέση στο αεροβόλο πιστόλι 10μ. ανδρών στον αγώνα της Θεσσαλονίκης.

του Θανάση Σταθόπουλου

Ο σκοπευτής του Ωρίωνα ήταν για μια ακόμη διοργάνωση εξαιρετικός, σημειώνοντας μια ακόμη εξαιρετική επίδοση με 578/600, στο δεύτερο γύρο της Κυριακής και με το συνολικό 1146 (33 κεντρικά 10άρια) κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία του.
Πίσω του βρέθηκε ο εξίσου εξαιρετικός Γιώργος Μαστροδημητρόπουλος (Νίκανδρος) με 1138 (32 κεντρικά 10άρια), ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε ο Παναγιώτης Καραγιαννέλος (ΣΣΒ-ΠΙ) με 1128.
Αντίστοιχα στο αεροβόλο πιστόλι 10μ. γυναικών, μεγάλη η νικήτρια ήταν η Ευαγγελία Αλεξοπούλου (ΣΟΣΠΑΣΡΤ-ΕΛΑΣ), η οποία στο σημερινό δεύτερο γύρο σημείωσε μεγάλη επίδοση με 572/600 και με σύνολο 1127 (29 κεντρικά 10άρια) κατέκτησε την πρώτη θέση. Στις άλλες δύο θέσεις βρέθηκαν οι Κατερίνα Βέλια (ΣΣΒ-ΠΙ) με 1116 και Χριστίνα Βουτσίδου (ΣΚΟΑΑΠΘ) με σύνολο 1101.
Από τις μεγάλες επιδόσεις που ξεχώρισαν στον αγώνα πρόκρισης Εθνικών ομάδων στα αεροβόλα όπλα στο σκοπευτήριο Παύλος Μελάς στη Θεσσαλονίκη, ξεχώρισε και η επίδοση της Χριστίνας Μόσχη (Αρχέλαος), η οποία με το 562, αλλά και το 1118 στο σύνολο (25 κεντρικά 10άρια), ανέβηκε στο ψηλότερο σκάλο του βάθρου, όπως και στον αγώνα του Βόλου, στην κατηγορία των νεανίδων.
Την Μόσχη ακολούθησε στη δεύτερη θέση η Καλλιόπη Καραηλιά (Ανδρομέδα), με 1070, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε η Μελίτη Μπαλάτσου (ΣΣΒ) με συνολικό σκορ 1066.