Εξαιρετικός ο Μινασίδης στο παγκόσμιο

Ο Δημήτρης Μινασίδης κράτησε ψηλά τη σημαία της κυπριακής άρσης βαρών καθώς ολοκλήρωσε την παρουσία του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Άναχαϊαμ στην 10η θέση στο σύνολο και ενώ ήταν 6ος στο αρασέ!

O Kύπριος πρωταθλητής, συμμετείχε στην κατηγορία των 62 κιλών και ξεκίνησε πολύ εντυπωσιακά τον αγώνα. Στην κίνηση του αρασέ ξεκίνησε από τα 126κ. τα οποία και σήκωσε για να συνεχίσει επιτυχημάνα στα 131κ. Στην τρίτη του προσπάθεια επιχείρησε στα 135κ. και αν τα κατάφερνε θα ανέβαινε στην 4η θέση, όμως έμεινε στην 6η.
Στο ζετέ, δεν τα πήγε τόσο καλά καθώς έχασε τις δύο πρώτες του προσπάθειες στα 152κ. και 153κ. Τελικά σήκωσε τα 153κ. με την τρίτη για να ολοκληρώσει στην 11η θέση.
Με 284 κιλά στο σύνολο, ο Μινασίδης κατέλαβε τη 10η θέση στη γενική κατάταξη, πραγματοποιώντας καλή παρουσία, τη στιγμή μάλιστα που η Ελλάδα δεν είχε ούτε έναν εκπρόσωπο μετά από πολλά χρόνια.