Εξαιρετικός ο Τσιτσιπάς στο Ρολάν Γκαρός

Στον πρώτο του αγώνα στο κυρίως ταμπλό του Ρολάν Γκαρός, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον πολύπειρο Ίβο Κάρλοβιτς και του έβγαλε το… λάδι.

Ο πανύψηλος (2.11μ.) Κροάτης τενίστας που βρίσκεται στο Νο24 της παγκόσμιας κατάταξης χρειάστηκε δύο ώρες και 14 λεπτά για να καταβάλει την αντίσταση του 18χρονου Τσιτσιπά κερδίζοντας τον 3-0 (7-6, 7-5, 6-4).
Ο νεαρός Έλληνας κοίταξε στα μάτια τον Κάρλοβιτς και μάλιστα λίγο έλειψε να κάνει την τεράστια έκπληξη στο πρώτο σετ, όμως η εμπειρία του Κροάτη μίλησε για να σώσει το σετ στο τάι μπρέικ και ενώ βρέθηκε να χάνει από τον Τσιτσιπά 6-5 στα γκέιμ. Ο Κροάτης ισοφάρισε σε 6-6 και στο τάι μπρέικ ο Έλληνας τενίστας είχε και πάλι την ευκαιρία καθώς προηγήθηκε 5-4 αλλά τελικά έχασε 7-5.
Και στο δεύτερο σετ όμως ο Τσιτσιπάς το πάλεψε για να χάσει τελικα με 7-5 και στη συνέχεια το τρίτο με 6-4. Όπως και να έχει η εμφάνιση του ήταν εξαιρετική και πολύ υποσχόμενη για το μέλλον.