ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Εκτός δεκάδας τελικά

Επηρεασμένος ίσως από τη χθεσινή απραξία λόγω άπνοιας, ο Αντώνης Μπουγιούρης που προερχόταν από τρεις πολύ καλές κούρσες, δεν τα κατάφερε σήμερα. Ο έμπειρος ιστιοπλόος έμεινε στη 12η θέση και δεν θα αγωνιστεί στην αυριανή κούρσα μεταλλίων της ρεγκάτας στη λίμνη Γκάρντα.

του Άκη Ιωακείμογλου

Εκτός δεκάδας και κούρσας μεταλλίων έμεινε τελικά ο Αντώνης Μπουγιούρης στα λέιζερ (104 σκάφη), ο οποίος ήταν ενδέκατος πριν τις δύο σημερινές ιστιοδρομίες, ωστόσο με μία 20η και μία 13η θέση, έπεσε στο Νο12 με 45 βαθμούς ποινής, μόλις δύο περισσότερους από τον Ισπανό Χουάν Πάμπλο Μπισιό που ήταν δέκατος με 43 β.π. και τρεις από τον Γάλλο Αντονί Μουνός, που ήταν ένατος. Ο Βαγγέλης Χειμώνας στην ίδια κατηγορία κατετάγη 54ος με 120 β.π. και ο Χάρης Μαυρογιώργης 58ος με 124 βαθμούς ποινής. Στα λέιζερ ράντιαλ, σε σύνολο 52 σκαφών, η Βασιλεία Καραχάλιου κατέλαβε την 22η θέση με 100 β.π., ενώ 47η ήταν η Νάνσυ Φακίδη με 187 β.π. Στα 49er, μεταξύ 43 σκαφών, το ελληνικό πλήρωμα με τους Γιώργο Παναγιωτίδη-Δημήτρη Μπενάκη ήταν26ο με 112 β.π. Σε εξέλιξη είναι οι ιστιοδρομίες στα Nacra 17, από τις οποίες θα προκύψει η κατάταξη της Σοφίας Μπεκατώρου και του Κώστα Τριγκώνη, που είναι σχεδόν απίθανο να μείνουν εκτός δεκάδας, αφού πριν τις τρεις σημερινές κούρσες ήταν στην τρίτη θέση.