ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εκτός έδρας πρόκριση για τον Φαίακα

Ο Φαίακας Κέρκυρας ξεπέρασε το εμπόδιο των Βριλησσίων επικρατώντας με 30-18 παίρνοντας την πρόκριση στους “8” του κυπέλλου

Τα Βριλήσσια πάλεψαν για πάνω από ένα ημίχρονο, καθώς το πρώτο μέρος εμφανίστηκαν άκρως ανταγωνιστικά, φτάνοντας μάλιστα στην ισοφάριση (10-10) πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 13-11 στο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ βρισκόμενοι πίσω με τρία τέρματα (15-12).
Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τον Φαίακα να ξεφεύγει με 21-15 και 26-17 για να κλείσουν την αναμέτρηση με 30-18 εξασφαλίζοντας την παρουσία του στα προημιτελικά του κυπέλλου.
Πρώτος σκόρερ από την πλευρά των νικητών ήταν ο Τζούκας με έξι τέρματα, όσα σημείωσε και ο Σομπιρακούλ που ξεχώρισε από τη μεριά των γηπεδούχων.
Πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 5-7, 7-8, 10-10, 11-13 (ημιχ.) 12-15, 13-17, 15-21, 16-24, 17-26, 18-30.
ΕΣΝ Βριλησσίων (Γιώργος Δραγάζης): Ακάλεστος 3, Λέκκας 3, Λιάλιος, Νικολίνταης, Παναγόπουλος, Αντωνιάδης, Τσοπανίδης, Κουτσόπουλος 2, Σομπιρακούλ 6, Κουμαδαρέλης 3, Βαμβακάς 1.
Φαίακας Κέρκυρας(Νίκος Ριγανάς): Τζούκας 6, Δούγιας 3, Σουλάνης 4, Δέσπος 3, Κουλούρης, Μάτοβιτς, Τσιλιμπάρης, Χερουβείμ 1, Δελλής 2, Πίτος, Βλαχόπουλος 1, Χάλαρης 2, Γιαννακόπουλος 4, Κορακιανίτης 3, Σκουρτάι, Νάσκος 1.