ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εκτός κυπέλλου ο ΠΑΟΚ

Εκτός κυπέλλου έμεινε η ομάδα χάντμπολ των ανδρών του ΠΑΟΚ και δε θα υπερασπιστεί τον τίτλος της, καθώς ηττήθηκε από τον Δούκα.

Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων από ότι φαίνεται έχει πάρει τον αέρα του ΠΑΟΚ. Το Δεκέμβριο τον νίκησε γα το επικράτησε 25-23, στερώντας ουσιαστικά από το Δικέφαλο την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Αυτή τη φορά το νίκησε με 28-26 στην παράταση και του στέρησε την δυνατότητα να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι. Παράλληλα ο Δούκας για 8η φορά προκρίθηκε σε φάιναλ φορ κυπέλλου και θα διεκδικήσει τον 5ο τίτλο της ιστορίας του.
Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, είχε σασπένς, αποβολές και ένταση, ενώ κρίθηκε στην παράταση. Ο Δούκας έλεγχε το ματς (4-1 στο 5:13, 6-3 στο 8:26, 11-9 στο 22:50) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 14-12 υπέρ του, ενώ λίγο νωρίτερα έχασε με απευθείας κόκκινη τον βασικό τερματοφύλακα Δημήτρη Μπραουδάκη για εξύβριση σύμφωνα με τους διαιτητές.
Στο δεύτερο ημίχρονο παρά την ισοφάριση του ΠΑΟΚ σε 14-14, οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό προβάδισμα με 19-15 στο 41΄και 21-17 στο 44΄. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεση του και ισοφάρισε 21-21 (55:40), ενώ με σερί 5-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (21-22) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.
Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση με το σκορ στο 23-23, ενώ ο «δικέφαλος» είχε την ευκαιρία του να πάρει την πρόκριση, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Αλβανός δέχθηκε μπλοκ.
Στην παράταση ο Δούκας ήταν πιο αποφασισμένος και πιο αποτελεσματικός, παίρνοντας δίκαια την πρόκριση με 28-26.
Πεντάλεπτα 3-1, 6-3, 7-5, 9-8, 11-10, 14-12 (ημχ.), 16-14, 18-15, 19-16, 21-18, 21-20, 23-23 (κ.α.), 26-5, 28-26
ΑΣΕ Δούκα (Κρανάκης) Κυρκίτσος, Τζανιδάκης, Τόμπρος, Αϊβαλιώτης 2, Χατσατουριάν 2, Κάλλης, Μανουσέλης 4, Σαμαράς, Μπραουδάκης, Μωραϊτης 2, Μισαηλίδης 2, Ντούνης 8, Μπάγιος 5, Μαγκαφουράκης, Αραπακόπουλος 2, Αντωνόπουλος 1.
ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης) Ζάγκας, Παλάσκας 6, Τσίλης 3, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης 4, Κοκώνης 2, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 7, Τσαναξίδης 1, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Κεσίδης. Τριανταφύλλου.
Κόκκινη 29:55 Μπραουδάκης (για εξύβριση- κρατήθηκε δελτίο), 66:13 Μισαηλίδης (τρεις δίλεπτες) Δίλεπτες 8-3 Πέναλτι 2/2-2/4