ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Έκτος ο Κοκκαλάνης

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα των RS:X στο Μοντέλο της Ιταλίας ολοκληρώθηκε. Έκτος κατετάγη ο Βύρων Κοκκαλάνης και 37η η Τζέλη Σκαρλάτου.

Την έκτη θέση κατέλαβε ο Βύρων Κοκκαλάνης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα των RS:X στην Ιταλία. Ο Έλληνας ιστιοπλόος, που είναι Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη, είχε μία άκυρη εκκίνηση στην τελευταία κούρσα των προκριματικών, την οποία πέταξε και μία 20η θέση στην πρώτη κούρσα των τελικών, που τον έφερε λίγο πίσω. Ακολούθησαν όμως μία 3η, μία 7η και μία 6η θέση στις τρεις επόμενες ιστιοδρομίες των τελικών, χάρη στις οποίες βρέθηκε στην 8η θέση και κέρδισε το δικαίωμα συμμετοχής στην κούρσα μεταλλίου. Σε αυτήν κατετάγη δεύτερος και ανέβηκε άλλες δύο θέσεις στη γενική κατάταξη για να φτάσει στην έκτη θέση. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Πολωνός Πάβελ Ταμόφσκι, το ασημένιο ο Ολλανδός Ντόριαν φαν Ρίισελμπεργκε και το χάλκινο ο Γάλλος Λουί Ζιάρντ.
Στις γυναίκες, η Τζέλη Σκαρλάτου ολοκλήρωσε την παρουσία της με μία 15η και μία 2η θέση στον ασημένιο στόλο, κούρσες που την έφεραν στην 37η θέση της γενικής κατάταξης. Το χρυσό κατέκτησε η Βρετανίδα Μπραϊόνι Σο, ενώ το ασημένιο και το χάλκινο κατέληξαν σε πολωνικά χέρια, στις Μπιαλέτσκα και Κλεπάτσκα αντίστοιχα.