ΑμεΑ

Έκτος στον κόσμο ο Γκουντάνης

Συνεχίζεται η καλή ελληνική παρουσία στο ανοιχτό πανασιατικό πρωτάθλημα άρσης βαρών σε πάγκο, με τον Νίκο Γκουντάνη να κατακτά την έκτη θέση.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Ο Έλληνας πρωταθλητής στην κατηγορία των 72 κιλών, κατέλαβε την έκτη θέση σηκώνοντας 185 κιλά. Ο Γκουντάνης επιχείρησε και στα 191κ. αλλά δυστυχώς είχε δύο άκυρες προσπάθειες. Νικητής της κατηγορίας ήταν ο Ιρακινός Ρασόλ Μοσίνμε ο οποίος έκανε παγκόσμιο ρεκόρ με 225κ. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Ιρανός Ναντέρ Μοράντι με 213κ. και τρίτος ήταν ο Αμπντελκάρ Κατάμπιμπ από την Ιορδανία με 205κ.
Αύριο το πρωί για την ελληνική ομάδα αγωνίζεται ο Γκρέμης Μωϋσιάδης στην κατηγορία των 80 κιλών.