ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ

Εκτός τελικών τα ελληνικά κουπιά

Την έκτη θέση με χρόνο 33.613 κατέλαβε το δίδυμο Αντωνίου-Βιδάλη στην τρίτη ημιτελική σειρά του Κ2 200μ. στο παγκόσμιο πρωτάθλημα σπριντ που διεξάγεται στο Μιλάνο της Ιταλίας.

της Σεβαστής Βρακατσέλη

Οι Έλληνες πρωταθλητές παρόλο που έκαναν καλύτερο χρόνο σε σχέση με το πρωί δεν κατάφεραν να μπουν στον μεγάλο τελικό που ήταν και ο στόχος τους και έτσι θα αγωνιστούν στον Γ τελικό του αγωνίσματος ενώ στις 21/8 στη 13Q48 ώρα Ελλάδας θα πάρουν μέρος στην δεύτερη προκριματική σειρά του δεύτερου αγωνίσματος τους (Κ2 500μ.).
Εκτός συνέχειας έμεινε και η Σοφία Πιπιτσούλη η οποία παρόλο που έκανε καλύτερη κούρσα από τα /προκριματικά δεν τα κατάφερε καθώς αγωνιζόμενη στη δεύτερη ημιτελική σειρά του Κ1 500μ. τερμάτισε σε 2:05.235 καταλαμβάνοντας την 9η θέση και δεν συνεχίζει στο αγώνισμα. Πλέον ετοιμάζεται για το Κ1 200μ. που θα γίνει 21/8 στις 9:30 (ώρα Ελλάδας).
Ο τέταρτος της παρέας που ταξίδεψε στην Ιταλία ο Σουρέν Μαλχασιάν αγωνιζόμενος στο C1 200μ. τερμάτισε στην 9η θέση της πρώτης ημιτελικής σειράς με χρόνο 42.798 και ολοκλήρωσε την παρουσία του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.