ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Εκτός τελικού Νικολαΐδου – Ασουμανάκη

Στην επανεμφάνιση τους ως πλήρωμα από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016, Κατερίνα Νικολαΐδου και Σοφία Ασουμανάκη δεν κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό του διπλού σκιφ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας που διεξάγεται στη Φιλιππούπολη.

Το ελληνικό δίδυμο που ήταν τέταρτο στους Ολυμπιακούς του Ρίο κόντρα σε μεγαθήρια, ολοκλήρωσε σήμερα στην 6η θέση της 2ης ημιτελικής σειράς σε 7:09.20. Προφανώς και αυτή η επίδοση και θέση δεν ανταποκρίνεται στις πραγματικές δυνατότητες του πληρώματος που ενδεχομένως να πλήρωσε και την κούραση. Θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό του αγωνίσματος.
Το αντίστοιχο πλήρωμα των ανδρών με τους Ντούσκο-Στεργιάκα πήρε την 1η θέση στον ημιτελικό Γ-Δ με χρόνο 6:28.40 και θα αγωνιστούν στον τελικό Γ΄ την Κυριακή το πρωί για μια θέση από 13-18.
Το Σάββατο θα διεξαχθεί ο τελικός Δ΄ για το διπλό σκιφ ελ βαρών ανδρών όπου οι Γκαϊδατζής-Νικολαϊδης θα διεκδικήσουν μια θέση από 19-25.
Στο μεταξύ, στον αγώνα τεστ εκτός επίσημου προγράμματος του παγκόσμιου πρωταθλήματος (συμμετείχαν μόνο τρία πληρώματα) της δικώπου ελαφρών βαρών που δεν αποτελεί Ολυμπιακή κατηγορία καθώς η ΔΟΕ θέλει να εξαλείψει τις κατηγορίες κιλών στην κωπηλασία, οι Αντώνης Παπακωνσταντίνου και Γιάννης Μαρόκος ολοκλήρωσαν στη δεύτερη θέση του τελικού με χρόνο 6:41.48 πίσω από την Ιταλία που πήρε το χρυσό με 6:38.55 και μπροστά από τις ΗΠΑ που κατέκτησαν το χάλκινο με 6:56.99.