ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Εκτός τελικού η Κορακάκη στα 10μ. αεροβόλο πιστόλι

Η Άννα Κορακάκη ολοκλήρωσε την παρουσία της στα τελικά του παγκοσμίου κύπελλου σκοποβολής στην Κίνα.

του Θανάση Σταθόπουλου

Μετά την 5η θέση στα 25μ. στο σπορ πιστόλι, η Κορακάκη κατέλαβε την 11η θέση στα 10μ. αεροβόλο πιστόλι μένοντας εκτός 8άδας τελικού. Η Ελληνίδα σκοπεύτρια, η οποία το 2016 (Μπολόνια) είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στο συγκεκριμένο όπλο, είχε βολές 97-93-97-95-97-96, έχοντας συνολική επίδοση 575 (13 κεντρικά 10άρια), η οποία όμως δεν ήταν αρκετή για να τη φέρει στον τελικό.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ινδή Μανού Μπάκερ, με επίδοση 244,7, η οποία αποτελεί και νέο παγκόσμιο ρεκόρ νέων. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Σέρβα Ζοράνα Αρούνοβιτς με 241,9, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε η Κινέζα Κιάν Γουάνγκ με 221,8.