ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Εκτός τελικού η Κορακάκη

Χάλασε το εξαιρετικό σερί της Άννας Κορακάκη που ήταν διαρκώς σε τελικούς της σκοποβολής ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια η οποία συμμετέχει στο παγκόσμιο κύπελλο του Ρίο, το οποίο αποτελεί και test event για τη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων, δε βρέθηκε σε καλή μέρα στο αγώνα του αεροβόλου πιστολιου από 10 μέτρα. Ο συγκεκριμένος αγώνας αποτέλεσε το πιο δυνατό τεστ, καθώς ήταν παρούσες όλες οι αθλήτριες που θα αγωνιστούν και στους Ολυμπιακούς τον Αύγουστο.
Η Κορακάκη κατέλαβε την 20η θέση, καθώς δεν κατάφερε να προκριθεί στην οκτάδα του τελικού, συγκεντρώνοντας συνολικά 380 πόντους. Το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στη χρυσή Ολυμπιονίκη της Αθήνας το 2004, Ολένα Κόστεβιτς, αφήνοντας δεύτερη τη Βουλγάρα Αντοανέτα Μπόνεβα και τρίτη την Τέο Σουν Ξίε από τη Σιγκαπούρη που έκανε την έκπληξη μπαίνοντας για πρώτη φορά σε τελικό και έφτασε μέχρι το βάθρο.
Η Κορακάκη θα συνεχίσει την παρουσία της την ερχόμενη Παρασκευή στο σπορ πιστόλι των γυναικών, ελπίζοντας σε καλύτερο πλασάριμα αυτή τη φορά. Την ίδια μέρα ξεκινούν τους αγώνες τους στην κατηγορία του σκητ και οι Μάκης Μίτας, Νίκος Μαυρομάτης.