Αποστολή Γκουανγκτζού 2019: Εκτός 4αδας η Εθνική ανδρών

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρων έχασε την ευκαιρία να πάρει μια μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του παγκόσμιου πρωταθλήματος και από εκεί να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω. Δυστυχώς όμως έμεινε εκτός 4αδας χάνοντας από την Ιταλία 7-6.

Γκουανγκτζού   Θανάσης Νικολάου
[email protected] follow me@ThanNikolaou

Η Ιταλία έβαλε το πρώτο και το τελευταίο γκολ στο πρώτο οκτάλεπτο με τον Βελότο και τον Λουόνγκο, όμως η εικόνα της Εθνικης ήταν πολύ στο ξεκίνημα. Πολύ καλές επιστροφές στην άμυνα και κάλυψη των χώρων. Τα δύο γκολ των Ιταλών προέκυψαν από τα δύο λάθη που έκαναν οι ‘Ελληνες διεθνείς με το οκτάλεπτο να ολοκληρώνεται 2-2.
Το δεύτερο ξεκίνησε με λάθος της ελληνικής άμυνας που εκμεταλεύτηκε ο Λουόνγκο για να κάνει το 3-2. Στην κόντρα (3η) έκαναν το 4-2 για να μειώσει στον παίκτη παραπάνω ο Γενηδουνιάς (4-3) και το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με αυτό το σκορ και τον Ζερδεβά να κάνει εξαιρετική εμφάνιση κάτω από τα δοκάρια τη Εθνικής. Στο πρώτο ημίχρονο οι Ιταλοί είναι 0/5 στον παίκτη παραπάνω και 3/6 η ελληνική ομάδα.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για την Εθνική με τον Ντι Φούλβιο να εκμεταλεύεται γρήγορη πάσα στον παίκτη παραπάνω για να κάνει το 5-3. Η Εθνική μείωσε και πάλι στον παίκτη παραπάνω (5-4) με τον Γούνα και ο Γενηδουνιάς ισοφάρισε με πέναλτι (5-5). Στο 0:52 ο Κολόμβος έβαλε και πάλι την Εθνική μπροστά στο σκορ 6-5 για να ισοφαρίσει ο Φιλιόλι στην επόμενη φάση στον παίκτη παραπάνω (6-6).

Για άλλο ένα οκτάλεπτο, οι Ιταλοί σκοράρουν πρώτοι με τον Ντι Φούλβιο να κάνει με σουτ από την περιφέρεια το 7-6. Αυτό το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος με την Εθνική να μην μπορεί να σκοράρει ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 6/29 στην εστία, 0/16 σουτ και 5/12 στον παίκτη παραπάνω.
Η Ιταλία θα αντιμετωπίσει στην τετράδα την Ουγγαρία για μια θέση στον τελικό και η Ελλάδα την Αυστραλία για την 5η θεση.

Οκτάλεπτα 2-2, 2-1, 2-3, 1-0