Αποστολή Βουδαπέστη: Ελλάδα – Ισπανία στα προημιτελικά

Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών ηττήθηκε στον τελευταίο αγώνα του ομίλου από τη Ρωσία και στα προημιτελικά θα κληθεί να αντιμετωπίσει τη δευτεραθλήτρια κόσμου Ισπανία.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]
φωτογραφίες Στεφανία Ντόκου – sportsimages.gr

Η ομάδα του Γιώργου Μορφέση ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα. Ήταν πολύ καλή στην άμυνα και όταν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, τρία λεπτά πριν από τη λήξη της περιόδου σημείωσε τρία γκολ για να προηγηθεί 3-1.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι Ρωσίδες βρήκαν λύση στην επίθεση για να ισοφαρίσουν δύο φορές (4-4 και 5-5) όμως το ημίχρονο έκλεισε 6-5 για την ομάδα του Γιώργου Μορφέση.
Στο δεύτερο ημίχρονο, Μπορίσοβα και Προκοφίεβα έβαλαν τη Ρωσία μπροστά με 7-6 παίζοντας πολύ καλά την έξτρα παίκτρια. Η Ιβάνοβα έκανε το 8-6 για πάει τη Ρωσία για πρώτη φορά στο +2 με την Εθνική να μένει άσφαιρη για ολόκληρη την περίοδο.
Το σερί των αναπάντητων γκολ για τη Ρωσία συνεχίστηκε και την τέταρτη περίοδο. Γκορμπούνοβα και Καρίμοβα πήγαν τη διαφορά στο +4 (10-6).
Μετά από 9,5 λεπτά δυστοκίας, η Εθνική με την Τσουκαλά βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα για να κάνει το 7-10, ενώ στο μεταξύ ο Μορφέσης άλλαξε τερματοφύλακα βάζοντας στη θέση της Χρυσής Διαμαντοπούλου την Ιωάννα Σταματοπούλου.
Το τελικό 12-7 υπέρ της Ρωσίας, έστειλε την Ελλάδα να παίξει την ερχόμενη Τρίτη (18:30) την Ισπανία για να διεκδικήσει μια θέση στην τετράδα.
Οκτάλεπτα 3-1, 3-4, 0-3, 1-4
Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης) Αβραμίδου 1, Νίνου 1, Ξενάκη 2, Τσουκαλά 2, Ελευθεριάδου 1
Ρωσία (Αλεξάντερ Γκαϊντούκοφ) Προκοφίεβα 3, Καρίμοβα 3, Μπέρσνεβα 1, Μπορίσοβα 1, Ιβάνοβα 1, Γκορμπούνοβα 3.