Ελλάδα – Ολλανδία στον ημιτελικό του γιουρόπα καπ

Με την Ολλανδία θα παίξει αντίπαλη η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών στον ημιτελικό του γιουρόπ καπ που διεξάγεται στην Ποντεβέρντα της Βαρκελόνης στην Ισπανία.

Η ομάδα του Γιώργου Μορφέση που πέρασε απευθείας στα ημιτελικά με την κατάκτηση της πρώτηγς θέσης στον προκριματικό όμιλο, θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει μια θέση στον τελικό της νέας διοργάνωσης της LEN κόντρα στην ομάδα της Ολλανδία. Οι οράνιε επικράτησαν 8-6 στον προημιτελικό με την Ιταλία έχοντας ένα πολύ καλό δεύτερο οκτάλεπτο, όπου με επί μέρους σκορ 3-0 κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενες 4-2. Στο δεύτεο ημίχρονο κατάφεραν να διατηρήσουν το +2 μέχρι το τέλος έχοντας πρώτη σκόρερ τη Σιμόνε Βαν Ντε Κράατς που σημείωσε τέσσερα γκολ ενώ δύο φορές σκόραρε η Καταρίνα Βαν Ντερ Σλοοτ. Τα άλλα δύο γκολ σημείωσν η Κλάασεν και η Σλέεκινγκ. Με την Ολλανδία αγωνίστηκαν και οι παίκτριες της Βουλιαγμένης Νίχαους, Κούλχας.
Οκτάλεπτα 1-2, 3-0, 1-2, 3-2
Η αναμέτρηση της Ελλάδας με την Ολλανδία θα διεξαχθεί στις 19:45.