Ελλαδάρα με ανατροπή!

Δείχνοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα η Εθνική ανδρών κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να πανηγυρίσει δεύτερη νίκη στο Καζάν και μάλιστα με το ίδιο σκορ.

Με το ίδιο σκορ που νίκησε την Ιταλία, το 11-10, η Ελλάδα νίκησε και τις ΗΠΑ σε ένα παιχνίδι που ήταν όμως διαφορετικό από αυτό της πρεμιέρας Η Εθνική ανδρών ήταν αναγκασμένη να κυνηγάει στο σκορ τους Αμερικανούς και στα τελευταία τρία λεπτά έκανε την αντεπίθεσή της. Δύο γκολ του Μυλωνάκη και ένα του Δελακά μετέτρεψαν το 8-10 σε 11-10 και η Ελλάδα πανηγύρισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Τώρα απομένει η Ρωσία, απέναντι στην οποία θα διεκδικήσει την πρωτιά στον όμιλο και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά.

Ο αγώνας
Η Εθνική μας ξεκίνησε με πίεση ψηλά στην άμυνά της, ωστόσο οι Αμερικανοί βρήκαν τρόπο να σκοράρουν τα δύο πρώτα τους γκολ από τα δύο μέτρα, το 1-0 με τον φουνταριστό τους Τζον Μαν στην πρώτη επίθεση του αγώνα και το δεύτερο με μία ωραία κίνηση του Σάμιουελς, που βγήκε από τα μαρκαρίσματα πιάνοντας στον ύπνο την ελληνική άμυνα. Λίγο νωρίτερα ο Μυλωνάκης με σουτ από την περιφέρεια είχε ισοφαρίσει σε 1-1 με σουτ από την περιφέρεια, ενώ το 2-2 έκανε ο Φουντούλης σε επίθεση με παίκτη παραπάνω. Ο Κούπιντο έδωσε λύση για τις ΗΠΑ από την περιφέρεια κάνοντας το 3-2, ενώ ο Φουντούλης μετά από κλέψιμο της ελληνικής άμυνας βγήκε στην κόντρα και τελείωσε την επίθεση κάνοντας το 3-3, που ήταν σκορ πρώτου οκταλέπτου, αφού ακολούθησαν δύο εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις.
Οι ΗΠΑ προηγήθηκαν με 4-3 γρήγορα στο δεύτερο οκτάλεπτο με τον Σάμιουελς, εκμεταλλευόμενοι ξανά την αδράνεια της ελληνικής άμυνας. Όταν «έφτιαξε» η άμυνα δυσκολευόμασταν να βρούμε λύσεις στην επίθεση. Άλλα τρία κλεψίματα της Εθνικής πήγαν χαμένα, αφού δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε, ενώ χάσαμε και δύο επιθέσεις με παίκτη παραπάνω, για να δώσει τελικά λύση ο Φουντούλης με το τρίτο του γκολ 2:45 πριν το τέλος του ημιχρόνου, από την περιφέρεια. Ο Μαν συνέχισε να κάνει καλά τη δουλειά του, οι Αμερικανοί πέρασαν την μπάλα ξανά στον φουνταριστό τους, που έκανε το 5-4, ενώ μετά από χαμένη ελληνική επίθεση γιατί εξαντλήθηκε ο χρόνος μας, οι αντίπαλοί μας προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +2 (6-4) με γκολ του Αζεβέντο. Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να κάνει σουτ ούτε στην επόμενη επίθεσή της αλλά ευτυχώς το δοκάρι στο σουτ των Αμερικανών σε παίκτη παραπάνω, γλίτωσε την Ελλάδα από ένα ενδεχόμεο +3.
Στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου κάναμε για πρώτη φορά δύο πράγματα. Κερδίσαμε το σπριντ και στην επίθεση με παίκτη παραπάνω που εκδηλώσαμε, μετά την αποβολή που χρεώθηκαν οι Αμερικανοί, από την πάσα του Μυλωνάκη ο Μουρίκης πέτυχε εξ επαφής ίσως το πιο εύκολο γκολ ως εκείνο το σημείο στο παιχνίδι. Η μείωσε στο -1 (6-5) ήταν προσωρινή, αφού οι ΗΠΑ με τον Μπόουεν έκαναν το 7-5 σε επίθεση με παίκτη παραπάνω. Η Ελλάδα γύρισε γρήγορα την μπάλα και στην επόμενη επίθεση με παίκτη παραπάνω που κέρδισε, με τον Φουντούλη αυτή τη φορά να βρίσκει ωραία τον Μουρίκη, ο οποίος μείωσε ξανά σε 7-6. Οι διεθνείς μας σπατάλησαν δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, αφού δεν εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Αμερικανών και δεν σκόραραν στις δύο επιθέσεις που έκαναν, με αποτέλεσμα στην επόμενη αμερικανική επίθεση ο Μπόουεν να δώσει και πάλι αέρα δύο τερμάτων στις ΗΠΕ (8-6). Η Εθνική μας είχε μπλοκάρει στην επίθεση, τα περιφερειακά σουτ δεν έβγαιναν και λίγο έλειψε να πάνε στο +3 οι Αμερικανοί. Η άμυνα με παίκτη λιγότερο βγήκε και στο 1:18 ο Βλαχόπουλος σε επίθεση με παίκτη παραπάνω μείωσε σε 8-7. Ο Αζεβέντο στα 46 δευτερόλεπτα έκανε το 9-7, σε ένα γκολ που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από την ελληνική πλευρά, ωστόσο μέτρησε από τους διαιτητές. Η Ελλάδα παρέμεινε «ζωντανή» με τον Φουντούλη να πετυχαίνει στην εκπνοή της τρίτης περιόδου το 9-8 στο παίκτη παραπάνω. Η τελευταία περίοδος άρχισε με προβλήματα για την ελληνική ομάδα. Η μπάλα δεν περνούσε ούτε με αίτηση στον φουνταριστό και τα περιφερειακά μας σουτ δεν βρήκαν στόχο. Μετά από αρκετές χαμένες επιθέσεις, οι Αμερικανοί στα μισά της περιόδου έκαναν το 10-8 και η Ελλάδα καλούνταν στα τέσσερα λεπτά που απέμεναν να καλύψουν τη διαφορά των δύο γκολ. Στα 2:44 πριν το τέλος ο Μυλωνάκης έκανε το συρτάκι να ακουστεί ξανά στη γουότερ πόλο αρένα, μειώνοντας με σουτ από την περιφέρεια σε 10-9 και κρατώντας ζωντανή την ομάδα, ενώ ακριβώς ένα λεπτό μετά κι αφού μεσολάβησε μία καλή ελληνική άμυνα, ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 10-10 και πάλι σουτάροντας από την περιφέρεια. Το τελευταίο λεπτό ήταν δραματικό. Οι ΗΠΑ κέρδισαν αποβολή, όμως δεν την εκμεταλλεύτηκαν, με τον Φλέγκα να αποκρούει το σουτ του Κούπιντο και την ελληνική ομάδα να έχει στα 52 δευτερόλεπτα την ευκαιρία να προηγηθεί μετά από ώρα στο σκορ. Στα 31 δευτερόλεπτα ο Βαγγέλης Δελακάς σούταρε κάτω από το χέρι του Μόουζες κάνοντας το 11-10 και βάζοντας όλη την πίεση στους Αμερικανούς.

Οκτάλεπτα 3-3, 1-3, 4-3