Ελλαδάρα με μετάλλιο στο Ρίο!

Χάλκινο μετάλλιο, τρίτη ομάδα στον κόσμο και συν 13 αθλητές στην αποστολή της Ελλάδα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Αυτό είναι το αποτέλεσμα της νίκης της Εθνικής ομάδας υδατοσφαίρισης των ανδρών επί της Ιταλίας στο μικρό τελικό του παγκόσμιου πρωταθλήματος, 11-9 στα πένταλι.

Αυτό το χάλκινο είναι το δεύτερο στην ιστορία της Εθνικής σε παγκόσμια πρωταθλήματα (Μόντρεαλ 2005 το πρώτο) και η συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς η 16η. Μάλιστα από το 1980 συμμετέχει ανελλειπώς, ενώ από το 1964 απουσία μόλις μία φορά, το 1976 στο Μόντρεαλ. Εκεί όπου 29 χρόνια αργότερα κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο.
Η Εθνική ξεκίνησε με πολύ δυνατή άμυνα κρατώντας τους Ιταλούς μακριά από την εστία του Φλέγκα. Ο Αφρουδάκης θα ανοίξει το σκορ (1-0) και η Ιταλία θα χάσει την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Τζορτζέτι που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι εκτελώντας πέναλτι.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι Έλληνες διεθνείς συνέχισαν την πολύ δυνατή άμυνα για δεχθούν το πρώτο γκολ από την Ιταλία έντεκα λεπτά από την έναρξη του αγώνα. Ο Βλαχόπουλος όμως φρόντισε να ξαναδώσει το προβάδισμα την ελληνική ομάδα για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 2-1.
Στο τρίτο οκτάλεπτο η άμυνα της Εθνικής ήταν η χειρότερη σε ολόκληρο το τουρνουά. Δέχθηκε πέντε γκολ(!) σε οκτώ λεπτά, όταν στα προηγούμενα 16 δέχθηκε μόλις ένα. Ευτυχώς μπόρεσε να αντισταθμίσει την κακή άμυνα με καλή επίθεση και διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ, το οποιο θα μπορούσε να είναι και με δύο γκολ, αν ο Αϊκάρντι δεν έκανε το 7-6 με τη λήξη της περιόδου.
Στην τέταρτη περίοδο, η Ιταλία κατάφερε να ισοφαρίσει στο σκορ 4:26 πριν από τη λήξη με πέναλτι του Φιλιόλι (7-7) με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται ισόπαλο και να οδηγείται στα πέναλτι.