ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ελπίδες για το μέλλον Εμμανουηλίδου – Πέργουλη

Με την 5η θέση στο μικρό τελικό και την 11η στη γενική κατάταξη ολοκληρώθηκε η παρουσία των Εμμανουηλίδου – Πέργουλη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασία που διεξάγεται στη Σαρασότα των ΗΠΑ.

Το ελληνικό πλήρωμα του διπλού σκιφ ελαδρών βαρών, ολοκλήρωσε τον μικρό τελικό σε 7:05.98 για να καταλάβει την 5η θέση δίνοντας μεγάλη μάχη με το Κινέζικο πλήρωμε που τερμάτισε στην 4η θέση με 7:05.56. Η Θωμαΐδα Εμμανουηλίδου και η Μάρια Πέργουλη, 19 και 18 ετών αντίστοιχα, ήταν οι μικρότερες ηλικιακά στο αγώνισμα και μετά την τρίτη θέση το παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ23 όπου και εκεί ήταν οι μικρότερες, απέδειξαν ότι η ελληνική κωπηλασία μπορεί να επενδύσει πάνω τους καθώς έχουν πολύ μέλλον μπροστά τους.
Η ελληνική παρουσία στο παγκόσμιο ολοκληρώνεται με την αυριανή συμμετοχή στο μικρό τελικό του πληρώματος του διπλού σκιφ των γυναικών με την Κατερίνα Νικολαΐδου και την Αννέτα Κυρίδου.