ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΙΡΕΣ 2018

Ελπίδες μεταλλίου και την 4η μέρα των Αγώνων

Η χθεσινή τρίτη μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων νέων στο Μπουένος Άιρες ήταν ιστορική για την Ελλάδα καθώς κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο, ενώ πρόσθεσε και ένα χάλκινο. Σήμερα οι προσδοκίες παραμένουν υψηλές και δεν αποκλείεται η ελληνική αποστολή να προσθέσει στα μετάλλια.

Χριστίνα Μπούρμπου και Μαρία Κυρίδου ήταν το χρυσό δίδυμο στην κωπηλασία και η Φανή Τζέλη κατέκτησε το χάλκινο στο τάε κβον ντο για να βάλουν την Ελλάδα στον πίνακα των μεταλλίων (22η θέση).
Το σημερινό πρόγραμμα περιλαμβάνει επτά ελληνικές συμμετοχές. Στην ιστιοπλοΐα ο Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης θέλει να διατηρηθεί στην κορυφή της κατηγορίας τέκνο 293, ενώ η Κατερίνα Δίβαρη να μειώσει τη διαφορά με την τριάδα των μεταλλίων.
Θέση στον τελικό του σκιφ των αγοριών διεκδικεί ο Στέφανος Καπακόγλου ενώ συνεχίζουν την προσπάθεια τους σε ενόργανη και ρυθμική, η Ελβίρα Κατσάλη με την Ιωάννα Μαγοπούλου.
Στη μάχη για τη διάκριση μπαίνουν σήμερα ο Σάββας Θώμογλου στην κολύμβηση και ο Αργύρης Σοφοτάσιος στο τάε κβον ντο και την κατηγορία των 73κ.
O Θώμογλου θα πέσει στην 4η προκριματική σειρά των 200μ. πρόσθιο και με 2:14.95 έχει την 7η επίδοση και πολλές ελπίδες να είναι ένας από τους οκτώ του τελικού που διεξάγεται ξημερώματα Πέμπτης (16:37 ο προκριματικός, 00:12 ο τελικός).
Ο Αργύρης Σοφοτάσιος έχει πάει στην Αργεντινή ως πρωταθλητής Ευρώπης στους έφηβους στα 73κ. και ως Νο14 της παγκόσμιας κατάταξης. Στον πρώτο γύρο ο Έλληνας πρωταθλητής καλείται να αντιμετωπίσει τον Κονγκολέζο Τσάρλι Καπασίκα Λουτούμπα και σε περίπτωση νίκης στα προημιτελικά των περιμένει ο Αιγύπτιος Εγιάντ Αντέλ Μαχμούντ.