‘Εμεινε ο Αίαντας, έπεσε το Ρέθυμνο

Ο Πορφύρας νίκησε το Αίαντα Ευόσμου, όμως η νίκη του Μαρκόπουλου επί του του Ρεθύμνου, έβαλε τέλος στην υπόθεση παραμονή. Ο Αίαντας συνεχίζει στην Α1 και η ομάδα του Ρεθύμνου την αποχαιρετά.

H ομάδα του Ρεθύμνου χρειαζόταν το τρίποντο και παράλληλα απώλεια του Αίαντα στον εκτός έδρας αγώνα του με τον Πορφύρα για να έχει ελπίδες για την ανατροπή την τελευταία αγωνιστική, ωστόσο το όνειρο κράτησε μόλις δύο σετ. Στο πρώτο ο ΑΟΜ είχε σταθερά το προβάδισμα (8-4, 13-10) με τον ΟΠΕΡ να ισοφαρίζει 16-16 και να προηγείται 16-17, αλλά το 18-17 έγινε 22-18 και η γηπεδούχος ομάδα έκανε το 1-0.
Στο β’ σετ ο ΑΟΜ προηγήθηκε με 16-12, για να απαντήσει ο ΟΠΕΡ με ένα σερί 0-5 για το 16-17 και να φτάσει στο 17-20, διατηρώντας ένα σημαντικό προβάδισμα μέχρι το 20-22. Το Μαρκόπουλο ισοφάρισε 22-22 και στο 22-23 με ένα σερί 3-0 πήρε το σετ κι εκεί ουσιαστικά τελείωσε ο αγώνας καθώς οι φιλοξενούμενες χωρίς ψυχολογία παραδόθηκαν εύκολα.
Όσον αφορά στην αναμέτρηση του Πορφύρα με τον Αίαντα, η ομάδα των φιλοξενούμενων ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και πήρε εύκολα το πρώτο σετ, με τους όρους να αντιστρέφονται στο β’ όταν ο Πορφύρας έφτασε να προηγείται με 20-12. Ο Αίαντας μείωσε σε 20-17 όμως η ανατροπή δεν είχε συνέχεια, αλλά στο γ’ σετ μετά το αρχικό 4-0 του Πορφύρα ο Αίας με σερί 4-14 προηγήθηκε 8-14. Η γηπεδούχος ομάδα μείωσε σε 14-16, με τη διαφορά να πηγαίνει στο 14-19, ενώ την ώρα που τελείωνε το σετ για το 1-2 ερχόταν τα καλά νέα για την ομάδα του Ζωλασταθιάδη από το Μαρκόπουλο.
Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα με αρκετές αλλαγές και τον Πορφύρα να φτάνει στη νίκη γοήτρου ενώ ντεμπούτο στην Α1 με την ομάδα του Πειραιά έκανε και η 17άχρονη Ζαννή (κερδίζοντας μάλιστα και έναν άσο).

Μαρκόπουλο – ΟΠΕΡ 3-0
Τα σετ 25-19, 25-23, 25-13
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Σαΐνι, Εσντέλ, Βαρουδάκη, Λιάγκη, Πατεράκη, Δικαιούλια, Κοκίου -λ / Καρακάση, Αλεξάκου, Νικολογιάννη, Σιρίνινα, Τσιάκουλα,
ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης) Παρασκάκη, Κατερίνη, Λαγουδάκη, Κλεισιάρη, Ξαγοραράκη, Τσελάνη, Παπούτση -λ.

Πορφύρας – Αίαντας Ευόσμου 3-2
Τα σετ12-25, 25-18, 17-25, 25-17, 16-14
Πορφύρας (Πανδής) Ράπτη, Θαλασσινού, Μπούρμπη, Καράκου, Θεοχάρη, Χαλβατζή, Σκυθιώτη-λ / Λιάρου-λ, Σιδεράτου, Γκούρα, Παλημέρη, Ζαννή.
Αίαντας (Ζωλασταθιάδης) Χρηστηνίδου, Φαμπιάν, Στεφανίδου, Κυριακίδου, Ανδρονικίδου, Ναϊντένοβα, Γεωργιάδου -λ / Τοσουνίδου, Γλυκίδου, Καράτερζη.