ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Ένατοι Μάντης-Καγιαλής

Στην ένατη θέση της τελικής κατάταξης βρέθηκαν ο Παναγιώτης Μάντης και ο Παύλος Καγιαλής μετά την κούρσα μεταλλίων των 470 στο κύπελλο «Princesa Sofia». Σε αυτήν κατετάγησαν όγδοοι.

του Άκη Ιωακείμογλου

Το έργο τους ήταν ούτως ή άλλως δύσκολο στην κούρσα των μεταλλίων, αφού η απόσταση από το βάθρο ήταν σημαντική. Ο Παναγιώτης Μάντης με τον Παύλο Καγιαλή προσπάθησαν να την καλύψουν στην προτελευταία ιστιοδρομία της τελικής φάσης, κινδυνεύοντας τελικά να μείνουν εκτός δεκάδας. Έτσι μπήκαν στην κούρσα των μεταλλίων από την έβδομη θέση, που λιγόστευε τις πιθανότητές τους για να ανεβούν στο βάθρο. Στην τελευταία τους ιστιοδρομία κατέλαβαν την όγδοη θέση και αποχαιρετούν την Πάλμα ντε Μαγιόρκα και το κύπελλο «Princesa Sofia» με την ένατη θέση της γενικής κατάταξης. Επόμενος σταθμός για το πλήρωμα των 470 είναι το παγκόσμιο κύπελλο του Ιέρ στις 19 Απριλίου.