Έντονη αγωνιστική δράση το Σαββατοκύριακο

Έντονη αγωνιστική δράση υπήρξε το Σαββατοκύριακο αφού αρκετοί αγώνες αλλά και εθνικά πρωταθλήματα διεξήχθησαν.

Ισπανία: Ο Ισίντρο Λέιβα στο επί κοντώ ξεπέρασε τα 5.51μ και ήταν νικητής ενώ στη σφυροβολία ο Αλμπέρτο Γκονζάλες (πρωταθλητής Ευρώπης Κ23) είχε καλύτερη βολή στα 73.22μ. Στη γυναικεία δισκοβολία, η Ναταλία Σάντσεζ είχε καλύτερη επίδοση στα 60.88μ.

Βέλγιο: Ο Βέλγος πρωταθλητής Τόμας Βαν ντε Πλέτσεν αγωνίστηκε στο δέκαθλο και συγκέντρωσε 8.027 βαθμούς (11.22 (+3.8), 7.48 (δεν αναφέρεται), 13.07, 2.05, 51.32, 14.60 (+3.6), 47.66, 5.20, 56.53, 4:48.25) για να επικρατήσει στο εθνικό πρωτάθλημα συνθέτων αγωνισμάτων του Βελγίου.

Ιταλία: O Βόσνιος Άμελ Τούκα με 1:46.98 επικράτησε στην κούρσα των 800μ ενώ η Ιταλίδα Ελεονόρα Βάντι νίκησε στην αντίστοιχη κούρσα των γυναικών με 2:06.11.

Νορβηγία: Η Καρολίν Γκροβντάλ σε μεικτή κούρσα των 5000μ τερμάτισε σε 15:01.13, όμως η επίδοσή της δεν μπορεί να θεωρηθεί έγκυρη καθώς φορούσε παράνομα παπούτσια.

Ιαπωνία: Στην πόλη Σιζουόκα της Ιαπωνίας ο 17χρονος Κάι Κιταγκάγουα αγωνίστηκε στο μήκος για να καταγράψει επίδοση τα 7.81μ (+1.8) ενώ σε αγώνα στην Οσάκα ο Γιούτο Σέκο ξεπέρασε τα 2.17μ στο ύψος.