Εντυπωσιακός και πάλι ο Σάμπα

O Αμπντεραχμάν Σάμπα μπορεί να απουσιάζει από τον τελικό του ντάιαμοντ λιγκ, όμως ακόμα και στους ασιατικούς αγώνες, δίχως σοβαρό ανταγωνισμό κάνει σπουδαίες επιδόσεις.

Ο Μαυριτανός δρομέας που τρέχει για το Κατάρ έκανε ρεκόρ αγώνων στα 400μ. εμπόδια τερματίζοντας σε 47.66 για να πάρει ένα εύκολο χρυσό, αφού ο δεύτερος, Νταρούν Αγιασάμι από την Ινδία ολοκλήρωσε σε 48.96.
Ο Ινδός Νεεράζ Τσόπρα επικράτησε στον ακοντισμό των ανδρών με βολή στα 88.06μ. και ο Κινέζος Κιζέν Λιου ήταν δεύτερος με 82.22μ.
Στο ύψος των ανδρών, ο Κινέζος Γιου Γουάνγκ με 2.30μ. ήταν ο νικητής, τον ακολούθησε ο Νοτιοκορεάτης Σάνγκιέοκ με 2.28μ. και στην τρίτη θέση μαζί ο Μαχίντ Εντίν Γκαζάλ από τη Συρία και ο Ναότο Τόμπε από την Ιαπωνία με 2.24μ.
Καλή επίδοση και στα 3.000μ. στιπλ από τον Ινδό Χοσεΐν Κεγιάνι με 8:22.79 που είναι και ρεκόρ αγώνων.