ΠΑΛΗ

Επανήλθε με χρυσό ο Σαντουλάεφ στο ευρωπαϊκό πάλης

Τα πρώτα τελικά αποτελέσματα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πάλης ήρθαν από πέντε από τις δέκα συνολικά κατηγορίες βάρους στην ελευθέρα πάλη ανδρών.

του Παναγιώτη Βότση

Από τις κατηγορίες 57κ., 65κ., 70κ., 79κ., 97κ. ένας περσινός πρωταθλητής υπερασπίστηκε τον τίτλο του (Αλίγιεφ, 65κ.), ένας πήρε χρυσό σε άλλη κατηγορία (Σαντουλάεφ από 92κ. στα 97κ.) ενώ δύο νέοι Τούρκοι μπήκαν για πρώτη φορά στο γκρουπ των χρυσών μεταλλίων. Η Τουρκία και το Αζερμπαϊτζάν μετράνε από δύο χρυσά και η Ρωσία ακολουθεί με ένα. Ακολουθούν τα αποτελέσματα:

Κατηγορία 57κ.
Η απουσία του Αζέρου Γκιόργκι Εντισερασβίλι από το πρωτάθλημα σημαίνει αλλαγή χεριών στον τίτλο, τον οποίο πήρε το νέο αστέρι της Τουρκίας Σουλεϊμάν Άτλι. Είναι το πρώτο του χρυσό σε μεγάλη διοργάνωση αφού έχει κατακτήσει δύο χάλκινα στο ευρωπαϊκό του 2017 στο Νόβισαντ και στο παγκόσμιο του 2018 στη Βουδαπέστη.

χρυσό: Σουλεϊμάν Άτλι (Τουρκία)
αργυρό: Μουσλίμ Σαντουλάεφ (Ρωσία)
χάλκινο: Μαχίρ Αμιρασλάνοφ (Αζερμπαϊτζάν), Βλάντιμιρ Εγκόροφ (FYROM)

Κατηγορία 65κ.
Δε λέει να χάσει τίτλο για τίτλο ο Αζέρος Χάτζι Αλίγιεφ, ο οποίος έκανε το 3-3 σε χρυσά ευρωπαϊκού και παγκόσμιου πρωταθλήματος. Πολύ χαμηλά ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Ρίο, Γεωργιανός Βλάντιμερ Κιντσεγκασβίλι, ο οποίος έχασε στον πρώτο γύρο 9-4 από το χάλκινο εν τέλει Ρώσο Νατσίν Κουουλάρ και έμεινε στην 9η θέση στο σύνολο.

χρυσό: Χάτζι Αλίγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)
αργυρό: Σελαχατίν Κιλιξαλαγιάν (Τουρκία)
χάλκινο: Βασίλ Τσουπτάρ (Ουκρανία), Νατσίν Κουουλάρ (Ρωσία)

Κατηγορία 70κ.
Πρώτο μεγάλο μετάλλιο και μάλιστα χρυσό για τον 27χρονο Τούρκο Μουσταφά Κάγια, ο οποίος είχε αποκλειστεί στον προκριματικό γύρο του παγκοσμίου της Βουδαπέστης από το χρυσό Μαγκομεντρασούλ Γκαζιμαγκομέντοφ και έπειτα έφτασε μέχρι το δεύτερο γύρο του ρεπεσάζ. Ο Ρώσος παγκόσμιος πρωταθλητής φέτος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο μαζί με το συνονόματο Μαγκομεντρασούλ Γκατζίεφ από την Πολωνία ο οποίος έχει και άλλα δύο αργυρά από το 2017 και το 2018.

χρυσό: Μουσταφά Κάγια (Τουρκία)
αργυρό: Αγκαχουσεΐν Μουσταφάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)
χάλκινο: Μαγκομεντρασούλ Γκαζιμαγκομέντοφ (Ρωσία), Μαγκομεντρασούλ Γκατζίεφ (Πολωνία)

Κατηγορία 79κ.
Ο αργυρός και ο χάλκινος του παγκοσμίου πρωταθλήματος, Χασάλοφ και Γκατζιμαγκομέντοφ αντίστοιχα, κατέκτησαν χρυσό και αργυρό σε ηπειρωτικό επίπεδο. Μάλιστα ο Αζέρος έκλεψε τον τίτλο από το Ρώσο, ο οποίος πέρυσι στο Κάσπισκ είχε αναδειχθεί νικητής. Χάλκινο κατέκτησε ο Γεωργιανός παγκόσμιος πρωταθλητής Κ23, Νίκα Κεντσάτζε.

χρυσό: Τζαμπραγίλ Χασάνοφ (Αζερμπαϊτζάν)
αργυρό: Αχμέντ Γκατζιμαγκομέντοφ (Ρωσία)
χάλκινο: Μουχάμτ Νούρι Κοτανόγλου (Τουρκία), Νίκα Κεντσάτζε (Γεωργία)

Κατηγορία 97κ.
Δεν έχασε το μεγάλο φαβορί, ο Ρώσος Αμπτουλρασίντ Σαντουλάεφ, που είναι ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα της διοργάνωσης. Ο Ουκρανός Χούστιν και ο Γεωργιανός Οντικάτζε επανέλαβαν το αργυρό και χάλκινο μετάλλιο του προηγούμενου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Κάσπισκ.

χρυσό: Αμπτουλρασίντ Σαντουλάεφ (Ρωσία)
αργυρό: Αλιαξάντρ Χούστιν (Λευκορωσία)
χάλκινο: Ελιζμπάρ Οντικάτζε (Γεωργία), Μαγκομεντγκάτζι Νούροφ (FYROM)