Επικές προκρίσεις Πουατιέ, Ναντ με πρωταγωνιστές «Κόκι» και «Ράφα»

Στους 16 του Κυπέλλου Γαλλίας προκρίθηκαν Πουατιέ και Ναντ, με τους αγώνες τους να κρίνονται στο τάι μπρέικ και τις προκρίσεις τους να έχουν φαρδιές πλατιές τις υπογραφές των Μενέλαου Κοκκινάκη, Ραφαήλ Κουμεντάκη αντίστοιχα.

Η Πουατιέ, στο μοναδικό παιχνίδι που είχαμε κόντρα ομάδων της Α1, βρέθηκε να χάνει με 0-2 από την ουραγό Ρεν, αλλά με κορυφαίους του Ζιλέρ, Μένιο Κοκκινάκη το γύρισε σε 3-2. Ο Έλληνας ακραίος είχε 16 πόντους με 65% στην επίθεση και 63% στην υποδοχή, κι ήταν αυτός που «έσπασε» το πρώτο ματς μπολ της Ρεν (στο 5ο σετ στο 13-14), όντας στην καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα της Πουατιέ.
Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης ήρθε από τον πάγκο στα μισά του β’ σετ και ολοκλήρωσε ως βασικός τον αγώνα στην έδρα της Αβινιόν με την ομάδα της Α2 να προηγείται με 2-1 και στο τάι μπρέικ να μετατρέπει το 8-10 σε 11-10, να έχει δύο ματς μπολ (14-13, 15-14), αλλά στο 15-15 μπλοκ του Όβερμπεκε έφερε ματς μπολ για την Ναντ και στην επόμενη φάση το ατομικό μπλοκ του Κουμεντάκη χάρισε τη νίκη στην Ναντ!