ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Επιστρέφουν με ένα μετάλλιο και πολλές εμπειρίες

Απόλυτα πετυχημένη ήταν η ελληνική παρουσία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τάε κβον ντο, εφήβων-νεανίδων που πραγματοποιήθηκε στο Μπάρναμπι του Καναδά, με την ελληνική αποστολή να επιστρέφει έχοντας κατακτήσει ένα μετάλλιο και πολλές εμπειρίες.

Την τελευταία μέρα των αγώνων, η Μαρία Κουκουμέλου στην κατηγορία των 68κ. αποκλείστηκε στην πρώτη φάση από την Ιρανή Ζάχρα Σεϊνταεΐ χάνοντας με 6-0 στα σημεία.
Στην κατηγορία των +68κ. η Αναστασία Κωνσταντίνδου νίκησε στον πρώτο της αγώνα την Ανελίς Βελάσκεζ από το Πουέρτο Ρίκο με 15-3, αλλά στη συνέχεια έπεσε πάνω στην Ζάχρα Πουρασμαέιλ από το Ιράν. Ηττήθηκε 3-1 και στη συνέχεια η Ιρανή πήρε το χρυσό μετάλλιο.
Στους έφηβους και την κατηγορία των 78κ. ο Θανασης Μπουντιούκος Σπίναρης πέρασε τον πρώτο γύρο άνευ, αλλά ηττήθηκε στη συνέχεια από τον Ιρανό Αμιρχοσεΐν Βογκουέι με 17-4. Στα +78κ. ο Χρήστος Χαλκίδης ηττήθηκε από τον Τούρκο Ατεσλί Εμρέ 15-0.
Στη διοργάνωση που ολοκληρώθηκε, η Ελλάδα κατέκτησε ένα χάλκινο μετάλλιο με τον Γιώργο Ιωάννου, ενώ όλοι οι αθλητές και αθλήτριες της ελληνικής αποστολής κέρδισαν σημαντικές εμπειρίες από υψηλού επιπέδου αγώνες.